Ekonomi

Emirates NBD ve Deniz Ventures, iklim ve finansal teknolojiler girişimi Erguvan’a yatırım yapıyor

DenizBank’ın yatırım fonu Deniz Ventures, Türkiye’deki inovasyon ve start-up ekosistemini desteklemek amacıyla, Emirates NBD ile girişimcilik alanında kurduğu stratejik ortaklık kapsamında iklim ve finansal teknolojiler kuruluşu Erguvan’a 7,33 milyon dolar değerlemeyle yatırım yaptı.

  “Emirates NBD tarafından kurulan yeni fonun ilk yatırımını yapıyoruz”

NEOHUB Genel Müdürü Gürhan Çam “Kuruluşumuzdan bu yana odak noktamız olan sürdürülebilirlik alanında ülkemizin önde gelen erken aşama girişimlerinden Erguvan’a yaptığımız yatırım, Türkiye’nin en önemli yatırımlarından biri olması nedeniyle bizim için son derece değerli. Emirates NBD tarafından kurulan yeni fonun ilk yatırımı. Erguvan tarafından geliştirilen girişim, çevresel etkinin ölçülmesi ve daha etkin sürdürülebilirlik stratejilerinin geliştirilmesi konusunda değerli veriler sağlayacaktır. Bugün teoride farklı gibi görünse de Erguvan sayesinde ülkemiz sürdürülebilirlik ihraç ediyor olacak. Deniz Ventures olarak, Emirates NBD ortaklığı ile start-up ekosistemini desteklemeye devam edeceğiz; Türk işletmelerine olan inancımız sonsuz” dedi.

“İki büyük hedefimiz var”

Erguvan Kurucu Ortağı ve CEO’su Barış Balat,   Şirketin tohum yatırım türünün ardından “İlk hedefimiz, 2050 yılında işlem hacminin 250 Milyar Dolara ulaşması beklenen istekli karbon piyasasında Erguvan Pazaryeri’ni dünyanın önde gelen ticaret platformlarından biri haline getirmek. Erguvan’daki hacim, Türk proje geliştiricilerinin küresel alıcılara doğrudan ulaşmasını kolaylaştıracak ve 40 milyon ton karbon kredisi sağlama potansiyeline sahip ülkemizin bu emtiaların ihracatından elde edeceği gelir artacaktır. İkinci hedefimiz ise finansal kuruluşlar ve kurumsal şirketler için karbon ayak izi yönetimi konusunda en doğru analizleri sunarak öncelikli tercih olmaktır. İklim risklerinin yönetimine bir teknoloji şirketi olarak yaklaşmanın ve ölçeklenebilir dijital çözümler geliştirmenin faydalarını burada göreceğimize inanıyoruz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirirken iştirakimiz olan Emirates NBD Group ve Deniz Ventures’ın bize büyük güç katacağına inanıyoruz. Bu yatırım, ortaklarımızın iklim değişikliği alanındaki somut ilerlemeleri teşvik etme taahhüdünün yanı sıra finansal kurumların bu alandaki güçlü yönleri ve sorumlulukları konusundaki farkındalıklarının altını çiziyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

marmaris-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu