Sağlık

Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor

Akut Gerilim Bozukluğu ortaya çıkıyor

Terör olaylarına maruz kalan bireylerin olağan bir insanın yaşamaması gereken bir dehşet anı yaşadıklarını belirten uzmanlar, hem o anda hem de daha sonra olayı zihinlerinde tekrarladıklarında Akut Gerilim Bozukluğu denilen bir durumun ortaya çıktığını tabir ediyor. Prof. Dr. Hüsnü Erkmen toplumda da genel bir kaygı ve gerginlik oluştuğunu, endişeyi yenmek için de olağan yaşantıya devam etmek gerektiğini vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, terör üzere olağandışı bir duruma maruz kalan bireylerin psikolojileri hakkında değerlendirmelerde bulunarak tavsiyelerini paylaştı.

Akut gerilim bozukluğu ortaya çıkıyor

Terör olaylarına maruz kalan şahısların fizikî yaralanmaları kelam konusu olmasa bile olağan bir insanın yaşamaması gereken bir dehşet anı yaşadıklarını tabir eden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Hem o anda hem de daha sonra olayı zihinlerinde tekrarladıklarında Akut Stres Bozukluğu denilen bir durum ortaya çıkar. Bu da korku, sıkıntı, gerginlik, sürekli o anı düşünme ve uyku bozukluğu ile kendisini gösterir. Yakınları hayatını kaybetti veya yaralandı ise bu duruma yasın da katılması olağan bir durumdur. Yas olması tabloyu daha da ağırlaştırır” dedi.

Etkileri devam ederse tedavi uygulanmalı

Akut gerilim bozukluğunun pek çok insan için fazla bir müdahale yapılmadan vakitle kaybolabildiğini belirten Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Ancak bu durum devam ederse ‘Travma sonrası stres bozukluğu’ denilen hastalık ortaya çıkar. Burada sürekli gerginlik, huzursuzluk, ağlama, hayattan zevk alamama ve çeşitli nedenlerle olayı hatırlama ve hatta bazen görüntüsel olarak yaşama olabilir. Böyle bir durumda da mutlaka psikiyatrik tedavi uygulamak gerekir” tabirlerini kullandı.

Benzer olayı yaşamış olanlar daha çok etkileniyor

Toplum içinde bu üzere durumlara daha evvel maruz kalmış olanlar var ise en fazla onların etkilendiklerini vurgulayan Prof. Dr. Hüsnü Erkmen kelamlarını şöyle tamamladı:

“Toplumda genel bir gerginlik ve korku ortaya çıkar. Özellikle tekrar olursa korkusu oluşur. Zaten terörün amacı bu korkuyu yaymaktır. Bu korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yapılacak en doğru şey orada bulunanları tarama testlerinden geçirerek zor durumda olanları tespit etmektir. Ancak bu çok kapsamlı bir organizasyon gerektirdiği için uygulaması zordur. Kendisini iyi hissetmeyenlerin başvuracağı yerler oluşturmak ve ilan etmek en basit yöntem olabilir.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu