Haber

Kocaeli’de cinsel saldırıya uğrayan genç kızın ölümüyle ilgili Afgan zanlının yargılanmasına devam ediliyor.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde cinsel istismara uğrayarak ağır yaralanan genç kızın 4,5 ay sonra hayatını kaybetmesiyle ilgili yabancı uyruklu sanığın yargılanmasına devam edildi.

Gebze 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Afgan uyruklu MA, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşma salonunda, hayatını kaybeden AA’nın yakınları ile tarafların avukatları da hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık avukatının talebini ve önceki duruşmada yaşanan olayları dikkate alarak duruşmanın kapalı tutulmasına karar verdi.

Tercüman aracılığıyla yorumu alınan sanık MA, Türkiye’ye kaçak yollarla girdiğini, ne kadar süredir Türkiye’de yaşadığını hatırlamadığını söyledi.

Pelitli’de 5 Afgan göçmenle birlikte kaldığını belirten MA, mağdur AA’yı tanımadığını kaydetti. Olay günü dışarıdaydı.

Sanık MA, çevirmenin “Mağdur AA’yı sokakta gördüm, peşinden gittim” tercümesine itiraz ederek konuşmasına Türkçe devam etti.

MA, mağdur AA’yı takip etmediğini ve sarhoş olduğunu öne sürerek, “Aynı yöne gidiyorduk. O önde ben arkadaydım. Benim takip ettiğimi sandı ve bana küfretti. Tokat attım.” Kurban kaçtı, düştü. Başını yere vurdu. Bayıldı. Sonra ormana götürdüm ama tecavüz etmedim.” dedi.

Söz alan müşteki avukatı Uğur Tarhan, sanığın Türkçe bildiğini belirterek, “Korktuğu için gardiyanla çok iyi anlaşıyor. Dari ve bazen de Farsça konuşuyor. Anlamıyormuş gibi yapıyor. Bize göre kasten hareket ediyor.” söz konusu.

Tercüman RA, “Sanırım o da aynısını yapıyor” dedi. terimini kullandı.

Duruşmaya bu haliyle devam edilemeyeceğine karar veren mahkeme, taraflara birer konuşma yaptı.

“Olay günü yabancı olduğunu bile anlamadım”

Tarafların avukatları, sanığın duruşmada hazır bulunmasını ve sözünün bu şekilde alınmasını talep etti.

Merhumun babası MA da zanlının Türkçe bilmiyormuş gibi davrandığını belirterek, “Bana ‘geçmiş olsun’ dediği için olay günü yabancı olduğunu bile anlamadım” dedi. kardeşim, durum nasıl kardeşim?’ Türkçeyi çok iyi konuşuyordu.” söz konusu.

Sanığın Türkiye’ye nasıl girdiğini ve kendisine kimin yardım ettiğini araştırmak isteyen MA, şunları söyledi:

“Orada başka Afganlar da var. Kıyafetleri ve tavırlarıyla onlara hiç benzemiyor. Yine jandarmadan kızımın peşinde sanık dışında iki kişinin daha olduğunu, toplam üç kişinin daha olduğunu öğrendim. Son anda diğer ikisi geri çekildi ve bu sanık takibe devam etti.Telefonda kimlerle konuştuğunun ve diğer iki kişiyle görüşüp görüşmediğinin araştırılmasını istiyoruz.”

Mahkeme heyeti, sanığın duruşmada bizzat hazır bulunması halinde güvenliğin sağlanıp sağlanmayacağına ilişkin Kocaeli Valiliği’ne yazı yazılmasına, nasıl bulunacağı konusunda Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nden görüş istenmesine karar verdi. tercüman ile tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan maktulün babası MA, oğlu EA’nın ilk duruşmada kendini kaybettiği için tasvip etmedikleri bir eylemde bulunduğunu ve bu nedenle tutuklu olduğunu söyledi. .

Oğlunun serbest bırakılmasını talep eden MA, “Şu anda biri cezaevinde, biri mezarda. Boş evde bekliyoruz” dedi. söz konusu.

Duruşmada olay

Gebze 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 22 Eylül’de görülen duruşmada savunması için kendisine söz verilen sanık MA, suçlamaları kabul etmeyip, “Ben öldürmedim, yere düştü” dedi. cebinden çıkardığı bıçakla saldırdı.

Zorlukla durdurulan EA, salondan çıkarıldıktan sonra gözaltına alındı. Olayda hafif yaralanan tercüman, tedavisinin tamamlanmasının ardından sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından kaldırıldığı hastaneden taburcu edildi.

Mahkeme, olayın ardından duruşmayı erteledi.

Dönem

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde 12 Temmuz 2021’de evinin yakınındaki ormanlık alanda yol kenarında ağır yaralı olarak bulunan AA isimli genç kız, yaklaşık 4,5 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Gebze İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, halk otobüsünden indikten sonra evine yürüyen gerçek bir genç kıza arkadan saldırarak ormanda cinsel istismara teşebbüs ettiği iddia edilen Afgan asıllı MA’yı (20) gözaltına aldı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, nöbetçi hakim tarafından tutuklandı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu