Haber

Hatay’da yıkılan toplu konut alanı: Bataklığa yaptılar

Ceren Deniz – Kadir Cesur

HATAY –Hatay’ın Arsuz ilçesine bağlı Çetillik Mahallesi’nde bulunan ve yöre halkı tarafından ‘Memurlar Sitesi’ veya ‘Çetillik Toplu Konutları’ olarak bilinen Gözcüler Belediyesi Toplu Konutları depremde ağır hasar gördü.

62 sitenin 55’inin zemin katları tamamen çöktü ve binalar zemin katta oturdu. İki blok tamamen yıkıldı ve 10 blok ağır hasar gördü. Çetillik Mahalle Muhtarı Hasan Bulut, toplu konut alanından yaklaşık 30 kişinin kurtarıldığını, enkaz altında kalan 130 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

‘KAT DÖRT KATLI BİNA İÇİN UYGUN DEĞİL’

Çetillik Toplu Konutları’nın 1995 yılında Gözcüler Belediyesi tarafından yapıldığını ve zeminin dört katlı yapılara uygun olmadığını belirten Bulut, “Bu siteler belediye projesiydi. Zemini dört kat yapmaya uygun olmayan bir alanda inşa edilmiştir. Aslında bir bataklık alanı. Milli Emlak’tan kamulaştırıldı. O zamanlar bu mahalle Gözcülere aitti. Geçenlerde burada bir okul projesi için zemin etüdü yapıldı ama sonuçları henüz çıkmadı. Hatta bakarak bölgenin durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.”

‘PROFESYONEL EKİPLER ÜÇ GÜNDE GELDİ’

Bulut, depreme hazırlıksız yakalandığını, planlama yapılmadığını, toplu konut enkazına ilk müdahalenin belediye itfaiye ekipleri tarafından yapıldığını, hem işçi hem de ekipman sayısının yetersiz olduğunu belirtti. Bulut, birinci katı çöken binaların üst katlarında yaşayan depremzedelerin itfaiye aracının merdivenindeki arıza nedeniyle halatla asılarak indirildiğini belirterek, “Üç gün sonra profesyonel ekipler geldi. Daha sonra. Kendi imkanlarımızla bir şeyler yapmaya çalıştık. Düşünün bir şeyiniz yok ama sizden jeneratör isteniyor” dedi.

Bulut, yıkım öncesi Çetelli Toplu Konut Kompleksi’nin Arsuz’da en beğenilen site olarak görüldüğünü, sakinlerinin çoğunluğunun Arsuz ve İskenderun’da çalışan memur ailelerinden oluştuğunu söyledi.

Öte yandan bir online konut satış sitesinde 8 Kasım 2022’de yayınlanan bir ilanda Çetelli Toplu Konut’taki 3+1 dairenin 820 bin TL’den satışa çıkarıldığı görüldü.

KONUT ALANINDA YAKLAŞIK 50 ASKER GÖZLEM YAPTI

Çetelli Toplu Konut Kompleksi’nin tüm giriş ve çıkışları polis ve askerler tarafından kapatıldı. Bulut, depremin ardından başlayan yağma olayını önlemek amacıyla giriş çıkışların durdurulduğunu belirtti. Bulut, toplu konut alanında yaklaşık 50 askerin sırayla nöbet tuttuğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu