Haber

Harran Üniversitesi Çevre Dostu ve Ekonomik ‘Doğal Yeşil Beton’ Üretti

Hızla gelişen dünyada birçok yapıda beton kullanılmaktadır. Bu betonun üretiminde kullanılan çimentonun üretimi sırasında açığa çıkan karbondioksit havayı kirletmektedir. Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademisyenleri, dünyada hızla gelişen yapıların hava kirliliğini önlemek ve maliyetlerini düşürmek için proje geliştirdi.

Mühendislik Fakültesi bilim insanları, “Agresif Ortamlara Maruz Kalmış, Enerji Verimli, Alkali Aktif Toprak Malzemeleri İle Üretilen Kompozitlerin Dayanıklılığının ve Mekanik Performansının Değerlendirilmesi” başlıklı proje kapsamında çalışarak, “Doğal Yeşil Beton” adlı bir eleman geliştirerek ürettiler. doğayı korumak

Harran Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri tarafından desteklenen çalışma, demir çelik fabrikalarının atık maddelerini geri dönüştürerek hammadde tüketimini ve malzeme fiyatını düşürürken aynı zamanda çok daha az güç tüketen, havayı önleyebilen yeni tip beton üretim sürecini geliştiriyor. çevreyi kirletmez ve çevreye zarar vermez.

Kasım Mermerdaş ve çalışma grubunun inşaat maliyetlerinin düşürülmesi ve ekonomik hale getirilmesi için çalıştıkları proje kapsamında üretilen Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğal Yeşil Beton çok faydalı olacaktır. atıkların geri dönüşümü ve çevre kirliliğinin önlenmesi açısından yüksek performanslı bir yapı malzemesidir.

Artan nüfusla birlikte ortaya çıkan üst yapı ve altyapı ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Prof. Dr. Kasım Mermerdas; “Elimizdeki bilgilere göre dünyadaki toplam çimento üretimi 2011 yılında 3,6 milyar ton iken, 2021 yılında 4,4 milyar tona ulaştı. Çimento üretiminden kaynaklanan karbondioksit emisyonu, atmosferdeki toplam karbondioksitin yaklaşık 8’ini oluşturuyor.

Çalışmamızda çimentosuz beton ve harç gibi malzemelerin üretilebilmesi için demir çelik fabrikalarının atık maddesi olan öğütülmüş yüksek fırın cürufu çeşitli kimyasal ve doğal mineral katkılarla bağlayıcı özellik kazanmıştır.

Ürettiğimiz kompozit, çimento içermediği ve atık malzemenin geri dönüşümünü sağladığı için bu malzeme “yeşil beton” kategorisinde değerlendirilebilir. Ayrıca elde ettiğimiz verilere göre bu malzeme referans çimentolu inşaat malzemelerine göre daha yüksek mukavemete ve daha iyi kimyasal dirence sahiptir.

Kullandığımız doğal toprak mineral katkılarından dolayı malzemenin adını doğal yeşil beton olarak belirledik. Bu cihazın binadaki güç verimliliği ile ilgili yaptığımız bir diğer çalışmada, uzun süreli mevsimsel sıcaklık değişimlerinde binada ısının depolanması ve iletimi üzerine bir çalışma yürütüyoruz.

Bu kapsamlı çalışmanın başarılı olması için emek veren meslektaşlarım, Dr. Şevin Ekmen, Öğr. Görmek. Nadhim Hamah Sor ile güç verimliliği çalışmalarını yürüten Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Işıker ve İnş. Yük. Müh. Metin Karadağ’a özverilerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu