Ekonomi

Firmanın ABD Yeşil Hidrojen Tesisinin Faaliyete Geçtiğini Duyurmasıyla Fiş Gücü Payları Yükseldi

Plug Power’ın (PLUG) hisseleri Salı günü şirketin ABD’nin Georgia eyaletinde sıvı yeşil hidrojen üretim tesisinin faaliyete geçtiğini duyurmasının ardından %19’dan fazla arttı.

Şirket, bu tesisin ABD’de türünün en büyüğü olduğunu, sıvı hidrojen üretmek için elektroliz kullandığını ve ülkede şu anda kullanımda olan en büyük proton değişim membranı (PEM) elektrolizörünü içerdiğini söylüyor.

18 ayda tamamlanan tesis, günde yaklaşık 15.000 forklifte yetecek miktarda, günde 15 metrik ton sıvı hidrojen üretme kapasitesine sahip. Bu üretim, şu anda önemli müşterilere malzeme taşıma, yakıt hücreli elektrikli araç filoları ve sabit güç gereksinimlerinde kullanılmak üzere sağlanan sıvı hidrojen Plug Power tedarikini artıracak.

Plug Power Yürütme Konseyi Lideri Andy Marsh, “Plug Power ve bir bütün olarak hidrojen endüstrisi için önemli bir başarı elde ettik” dedi. “Bu yeşil hidrojen üretim tesisinin işletmeye alınması, müşterilerimizin operasyonlarını daha çevre dostu hale getirme ihtiyaçlarını karşılamak için dünya çapında hidrojen altyapısı oluşturmada ön sıralarda olduğumuzu kanıtlıyor.”

Bu olumlu gelişmelere rağmen, hisse senedi için Tutma tavsiyesi ve 3 dolarlık fiyat hedefi belirleyen Truist’teki mali analistler, duyuruya ilişkin yorumlarında ihtiyatlı olduklarını ifade etti. Tesisin Gürcistan’da devreye alınması ve Enerji Bakanlığı ile 1,6 milyar dolarlık kredi anlaşmasının tamamlanmasının ardından hisse senedi fiyatının yaklaşık yüzde 16 artmasına rağmen Plug Power konusunda çekincelerinin devam ettiğini vurguladılar. Yönetim, elektrolizör ve enerji satın alma anlaşması (PPA) girişimlerinde çeşitli gecikmeler ve aksaklıklar yaşandığını belirtti. Bu sorunların dördüncü çeyrekte gelir ve kar marjlarının hem Truist hem de diğer analistlerin tahminlerinden önemli ölçüde düşük olmasına neden olması bekleniyor. “Ayrıca, henüz kesinleşmemiş olan Üretim Vergisi Kredisi (PTC) ile ilgili olası olumsuz sonuçlara ilişkin endişeler var.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-tuzlukcu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu