Haber

AGİT heyetinden ‘seçim’ açıklaması: Gözlemlerimiz devam ediyor

Ankara’da Kırkkonaklar Anadolu Lisesi’nde bugün gerçekleştirilen ikinci tip cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin ardından Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Seçim Gözlem Ekip Lideri Jan Petersen, sürece ilişkin açıklama yaptı.

ANKA haber ajansının aktardığına göre Petersen, “İlk turda yaptığımız gözlemleri ikinci turda da sürdürüyoruz. Farklı yerlerden, farklı partilerden ve farklı sivil toplum kuruluşlarından farklı kişilerle görüşmelerimiz oldu ve onlar da kendileri ile görüştük. İkinci tura kadar böyle devam etti.Bizim tavsiyelerimize uymak hükümetin elinde.Bir şeyi değiştirmek ya da bizim tavsiyemize devam etmek hükümetin tercihi” dedi.

’29 MAYIS 15.00’DE BASIN AÇIKLAMASI YAPACAĞIZ’

7 Nisan 2023 tarihinden bu yana seçim sürecini gözlemleyen ve 14 uzmandan oluşan ana gruba başkanlık eden Petersen, sabah saat 08.00’de başlayan oy kullanma sürecini gözlemledi ve süreç hakkında bilgi aldı. Sonrasında basına açıklamalarda bulunan Petersen, “Bugün gözlemlerimizle ilgili bir açıklama yapamayacağız çünkü ülkenin dört bir yanına dağılmış 18 ekibimiz var ve onların tüm raporlarının bize gelmesi gerekiyor. Bu raporlar hakkında konuşabilirim. inceledikten sonra süreçle ilgili detaylı bilgilere de ulaşabileceksiniz.”

‘TAVSİYELERİMİZİ UYGULAMAK HÜKÜMETİN ELİNDEDİR’

Petersen, “İlk turda buradaydık, ikinci turda da buradayız” dedi Petersen. “Analiz ve incelemeden sonra tam bir resim oluşacaktır. Dolayısıyla bu bilgiyi beklemek gerekiyor.”

“Birinci turda yaptığımız gözlemleri ikinci turda da sürdürüyoruz” bilgisini paylaşan Petersen, “Farklı yerlerden, farklı partilerden ve farklı sivil toplum kuruluşlarından farklı kişilerle görüşmelerimiz oldu. ikinci tura kadar devam ettiler.Bizim tavsiyelerimize uymak hükümetin elinde.Bir şeyi değiştirmek ya da devam etmek hükümetin tercihi.”

‘ANKARA HEYETİ DEĞİLİZ, 14 EKİBİMİZ VAR’

Petersen, “Yarın bir basın açıklamamız olacak, ancak 2-3 ay sonra nihai raporumuz, önerilerimiz ve tam bir incelememiz olduğu için yayınlanacak” diyen Petersen, “O zaman önerilerimiz görünür hale gelecek. Tamamen Ankara merkezli bir heyet olmadığımızı söylemek gerekirse, “Yurdun dört bir yanına dağılmış 14 ekibimiz var ve tüm raporlarımızı onlardan alıp toplantılarımızı yapıyoruz ama onların da kendi toplantıları var. Doğal olarak herkes kapsamlı bilgi verdiği için biz de bu bilgiler neticesinde raporumuzu oluşturuyor ve ardından önerilerimizi yayınlıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu