Haber

Adalet Bakanı Bozdağ, başörtüsüne yönelik teklifin haftaya TBMM’ye sunulabileceğini belirtti Açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklinin önümüzdeki hafta TBMM’ye sunulabileceğini söyledi.

Bozdağ, Meclis’te, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anayasa değişikliğine ait hazırlık çalışmalarını tamamladıklarını belirten Bozdağ, bu kapsamda Anayasa’nın 24. maddesine fıkraların ekleneceğini, 41. maddenin birinci fıkrasında değişiklik yapılacağını kaydetti.

Hazırlık çalışmasını yaparken Mecliste grubu bulunan siyasi partileri ziyaret ettiklerini anımsatan Bozdağ, ancak CHP, İYİ Parti ve HDP’nin, hazırlık çalışmasına takviye sunmadıklarını söyledi.

“Önümüzdeki hafta Anayasa değişikliği teklifinin TBMM’ye sunulmasının kuvvetle muhtemel olduğunu düşüyorum” diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

“Bu bahiste bizim Cumhur İttifakı olarak sayımız artık 335, Meclis Lideri oy kullanamadığı için 334. Yapılan düzenlemeleri, hazırlığı tamamlanan değişiklik tekliflerini gördükleri vakit takviye verme ihtimallerini çok yüksek görüyorum.

Yaptığımız şey insan haklarına, hukuk devletine ait son derece değerli bir ıslahat, değişikliktir. İnsanların, kıyafetiyle ilgili bundan sonra rastgele bir aksilikle karşılaşmaması ülkemizde anayasal teminat altına alınacak.”

İYİ Parti ve HDP’nin, teklife karşı olduklarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadığını, CHP’nin, teklif TBMM’ye sunulduktan sonra değerlendirme yapacağını belirttiğini aktaran Bozdağ, “Umuyoruz ki hem Anayasa konusunda hem de Genel Şurada siyasi partilerin takviyesiyle Anayasa’nın aradığı 400 ve üzerinde çoğunlukla kabul edilir.” diye konuştu.

Siyasi partilerin değişiklik konusunda samimi olup olmadığının teklifin yasalaşması sürecinde belli olacağını vurgulayan Bozdağ, “Benim dileğim başörtüsüyle ilgili tartışmaların geri dönmemek üzere ülke gündeminden çıkarılmasıdır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu