Haber

Yüzlerce Google çalışanı işten çıkarmaları protesto etmek için işlerini bıraktı

Google’ın ana şirketi Alphabet’in dünya çapında 12 bin çalışanını işten çıkarma kararı almasının ardından Google’ın İngiltere’nin başkenti Londra’daki ofislerinde çalışan yüzlerce kişi işini bıraktı. İngiltere’deki Google çalışanlarını temsil eden “Unite” sendikası, patronun çalışanların endişelerini görmezden geldiğini söyledi.

Reuters haber ajansının haberine göre Google’ın İngiltere’de 5 binden fazla çalışanı bulunan Londra ofislerinde bir günlük işten çıkarma kararı, Alphabet’in işten çıkarma kararları üzerinde çıkan anlaşmazlık sonrasında alındı.

‘GERİ ADIM ALAMIYORUZ’

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Unite sendikası bölge yetkilisi Matt Whaley, “Üyelerimiz bu konuda net: Google’ın kendi ‘kötü olma’ tavsiyesine uyması gerekiyor.” Whaley, çalışanların ve Unite sendikasının “Google, çalışanlar için sendikanın tam temsiline izin verene, istişare sürecine gerektiği gibi katılana ve çalışanlarına hak ettikleri saygıyı gösterene kadar geri adım atmayacaklarını” söyledi.

Birleşik Krallık’taki durum hakkında konuşan bir Google sözcüsü, ülkede “çok sayıda toplantı aracılığıyla çalışanlarıyla iletişim halinde olduklarını ve çalışanlarını dinlediklerini” ve Birleşik Krallık’ta yürürlükte olan “tüm süreç ve yasal yükümlülüklere” uyduklarını kaydetti.

ALPHABET’İN ÇALIŞANLARININ YÜZDE 6’SINI TAHLİYE KARARI

Google’ın ana şirketi Alphabet, Ocak 2023’te tüm çalışanlarının yüzde 6’sına karşılık gelen 12 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. İşten çıkarma kararlarının takibini yapan Layoffs.fyi sitesinin paylaştığı verilere göre ABD’deki şirketler 2023’ün başından bu yana 290 binden fazla kişiyi işten çıkardı.

Bugün İngiltere’deki iş bırakma eyleminin bir benzeri Mart ayında İsviçre’deki Zürih ofisinde de yaşanmış ve personel temsilcileri işten çıkarma tekliflerini reddetmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu