Haber

Yurtdışı oylamaları bu odada yapılıyor! 5 temsilci bir araya gelene kadar kapı açılamaz.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler kapsamında, yabancı seçmen kütüğünde kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülke ve 156 dış temsilcilikte sandık kurulları oluşturuldu. Oy verme işlemleri 9 Mayıs’ta tamamlandı.

DİĞER 5 KİLİTLİ ODADA TUTULUYOR

Bu süreçlerin ardından yaklaşık 1 milyon 700 bin yabancı seçmenin kullandığı oylar uçaklarla Ankara’ya getiriliyor. ATO Kongresi’nde çoğunluğu Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’na ulaşan oylar, kapısında 5 ayrı kilit bulunan bir odada sıkı güvenlik önlemleriyle korunuyor.

HER TARAFIN BİR KİLİDİ ​​VAR

Kilitlerden birinin anahtarı YSK Yabancı İlçe Seçim Kurulu Başkanı’nda, diğer kilit anahtarları ise aralarında AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP’nin de bulunduğu 4 siyasi partinin temsilcilerinde bulunuyor. Bu 5 temsilci ortaya çıkana kadar odanın kapısı açılamaz.

14 MAYIS’TA AÇILACAK

ATO Congresium’da hem giriş kapılarında hem de içeride güvenlik görevlileri 7/24 görev yapmaktadır. Yurt dışından getirilen oylar, 14 Mayıs günü saat 17.00’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer sandıklarla eş zamanlı olarak açılacak. Oyların sayım ve dökümü, Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı gözetiminde yapılacak.

haber-sehzadeler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu