Ekonomi

Şırnak’ta devlet projeleri ile balık hasadı yapılıyor

– Devlet projeleri ile Şırnak’ta balık hasadı

Terörün yerini barışa bıraktığı dağlarda üretim artıyor

Şırnak – Şırnak’ın Uludere ilçesinde üretimi tamamlanan 5 baraj şimdi de ıslah suyu işleri projeleri ile gündemde. Devletin yaptırdığı balık tesislerinde yılda 29 ton balık üretiliyor.

Son yıllarda Uludere ilçesinde huzur ve inanç ortamının kurulmasıyla birlikte Kalkınma Ajansı, Şırnak Üniversitesi ve Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde İnceler Barajı’na balık tesisi kuruldu. 3 yıldır faaliyette olan tesis yılda 29 ton balık üretiyor. Hasat edilen alabalık kilosu 90 liradan satılıyor. Bir zamanlar terörün kol gezdiği dağlarda barış ve inancın tesis edilmesiyle birlikte birçok barajda bu tesislerin yapılması için projeler başlatıldı. 2023 yılının ilk hasadı yöre halkının büyük beğenisini kazanan balık tesislerinde yapılırken, 15 ton satış yapan il tarım müdürlüğü grupları iki gün boyunca satış yaptı. Su ürünleri mühendisi ve aynı zamanda sürdürülebilir alabalık tesisinden sorumlu Rıdvan Üsem, “Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde su ürünleri mühendisi olarak çalışıyorum. Şırnak Üniversitesi Kalkınma Ajansı Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün desteklediği projemizi hayata geçirdik. Orman, Uludere İnceler Barajı’nda. Projemiz 29 ton kapasiteli bir proje. 7 ay arayla hasada başladık, hayırlı olsun” dedi.

Uludere İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görev yapan İlhan Aykut isimli vatandaş, “İlçemizde çok güzel bir proje hayat buldu. Öncelikle emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. 15 ton hasadını yapıyoruz. Bugün 29 tonluk bir yerde balık tutuluyor. Uludereliler için çok iyi oldu, herkes buraya geliyor, balık tutabiliyor” dedi.

(SRD-AKK-Y)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu