Haber

Sıcaklık rekoru bugün kırıldı mı? Türkiye’nin en yüksek sıcaklık rekoru nedir?

Sıcaklık rekor mu kırdı? Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yüksek sıcaklık uyarısında bulunduğu İstanbul’da sıcaklık rekor seviyelere ulaştı. Peki bugün sıcaklık rekoru kırıldı? Türkiye’nin en yüksek sıcaklık rekoru nedir? Detaylar…

İSTANBUL’DA SICAKLIK REKOR KIRDI

Bunaltıcı sıcakların etkili olduğu İstanbul’da termometreler patlama noktasına geldi. Mega kentte en yüksek sıcaklık 43,4 ile 14,50’de Şile’de ölçüldü. İstanbul’da şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklık 13 Temmuz 2000’de 40.6 idi.

İSTANBUL SICAKLIK REKORU KAÇ?

Meteorolojik bilgilere göre İstanbul’da bugüne kadar ölçülen ve rekor kabul edilen en yüksek sıcaklık 40,6 derece ile 13 Temmuz 2000 tarihinde kaydedildi. Yeni rekorun kırılıp kırılmadığına dair resmi bir açıklama yok.

Kentte sıcaklıklar artınca vatandaşlar serinlemek için sahilleri tercih etti. Ersoy Adıgüzel, “Hava gerçekten çok sıcak. Mevsim sıcaklıklarının çok üzerinde. Bugün evde canımız yanacağına deniz kenarına gelip deniz havası alıp burada soğuk bir şeyler içelim istedik. eşimle birlikte geldi.Özellikle ağaç olmayan bölgelerde beton sıcaklığı ile sıcaklık gerçekten çok sıcak oluyor.Hissedilenden çok daha fazlası oluyor. Özellikle sokak hayvanlarının bu sıcakta insan olarak ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini düşünüyorum. Herkes kapısının önüne bir tas su koysun, yiyecek koysun diyorum” dedi.

Gökhan Artukoğlu, “Hava çok sıcak. Evde çok bunaldık. Evde klimalar yetmiyor artık. Abimizle bir araya geldik ve denize karşı oturuyoruz. Günümüz böyle geçiyor.” Sohbet ve muhabbet şeklinde. Ağacın altı bize yetecek kadar serin. Gördüğünüz gibi biz de çayımızı içtik.’ dedi. Çocuklarıyla birlikte sahile gelen Cemile Bulgan, “Bunaldık ve bunaldık. evde sıcaktan sıkıldım Biraz kıyıda dolaşalım, çocuklarla yetinelim, çok geldik kıyıya.”

Çekmeköy’deki park ve bahçeler boş kaldı. Gölgede vakit geçiren Mustafa Divrik, “Sıcaktan dolayı kendimizi ormana attık. Evden biraz daha serin. Sıcaktan korunmak için kendimizi bu tür parklara atıyoruz. Buralar Havalar boş ve sıcaktan kimse dışarı çıkamıyor. Bugün en sıcak gün. Şapkamızı, gözlüğümüzü takmıyoruz. Alıp dışarı çıktık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu