Haber

Sakarya’da Coğrafi İşaretli Ayva Hasadına Başlandı

Dünyaya ihraç edilen ve Sakarya’nın Geyve ve Pamukova ilçelerinde yetiştirilen coğrafi işaretli ayvanın hasadı başladı. Özenle toplanan dalların saptan yaprağa kadar değerlendirilen altın sarısı, Türkiye pazarının yanı sıra Amerika, Hollanda, Almanya ve Rusya’ya gönderiliyor.

Sadece elle toplanan, pekmez, kurutma, reçel, hoşaf, çay yapılan parçaların sarı altını, iç pazar ihtiyacının değerli bir kısmını karşılamanın yanı sıra dünyanın birçok yerine ihraç ediliyor. Dünya ayva üretiminin yüzde 70’i Türkiye’den geliyor, ülkemiz ayva ihtiyacının yüzde 70’i Sakarya’nın Geyve ilçesinden karşılanıyor. Saptan yaprağa fiyatlandırılan meyveler, dallardan özenle toplanıyor. Bahçede işçiler tarafından kalitesine göre ayıklanan, kasalara yerleştirilen ve soğuk hava depolarında saklanan ayva, burada yapılan işlemlerin ardından Türkiye pazarının yanı sıra Amerika, Hollanda, Almanya ve Rusya’ya gönderiliyor. Ayrıca Kocaeli’nin Kartepe ilçesi bitiminde yetiştirilen ve hasadı devam eden Eşme ayvası da Fransa ve Almanya başta olmak üzere yurt dışında 13 ülkeye ihraç edilerek ağızları tatlandırmaya devam edecek.

“Biz onlara ayva değil, ‘dalların altın sarısı’ diyoruz.”

Ayva üreticisi İsmail Erkal, “Biz onlara ayva değil ‘dalların altın sarısı’ diyoruz. Şu anda hasat dönemindeyiz. Ağaçlarımızı Şubat-Mart aylarında budaıyoruz. Nisan ayının sonlarına doğru çiçeklenme dönemi başlıyor. Ağaçlarımızdaki meyvelerin daha kaliteli yetişmesi için ilaçlamalarımızı da o dönemde yapıyoruz.” Temmuz-Haziran aylarında hasat yapıyoruz. Hasadı eylül sonu ekim başında başlar. Bu bizim 12 aylık maceramız. Dalların altın sarılarının doğru ve kaliteli şekilde yetiştirilmesi için nisan ayından ekim ayına kadar çalışıyoruz. İlçemizde ayva hasadı ekim ayının başında başlayıp kasım ayının ortalarına kadar devam etmektedir. . Yani bir ila bir buçuk ay içerisinde tüm ürünlerimizi bahçelerimizde topluyoruz. Ayva çok hassas bir meyvedir. Derisi incedir, toplarken çok dikkatli bir şekilde toplanması gerekir. Tek tek ve eldivenle toplanması gereken bir meyvedir. Derisi ince olduğundan morluklara sebep olma ihtimali yüksektir. Depoda uzun süre saklanacaktır. “Uzun süre dayanması için zarar vermemesi gerekiyor. Çünkü ihracata gidecek meyvenin, yurt dışında denetim veya gümrük yükü getirmemesi için dikkatli bir şekilde toplanması gerekiyor.” dedi.

“Üreticiye 10 lira yeter mi diye soracak olursak, yeterlidir.”

Ayva fiyatına ilişkin konuşan Erkal, “İlçemizde üretilen ayvanın ortalama fiyatı şu anda 10 lira civarında. Üreticiye 10 lira yeter dersek gerçekten yeter. Allah rahmet eylesin. Bir meyvenin maliyeti, sermayesi kadar, toplama, depolama ve pazara ulaşma maliyeti kadar. Biz 10 lirayız.” “Meyvemizi liraya satarsak 20 liraya tüccara gidiyor. Toplama, taşıma ve depolama masrafları da dahil olunca 20 liraya çıkıyor. Benim varsayımlarıma göre süpermarkette ayvanın fiyatı 25-30 civarında. Ayva bildiğimiz kadarıyla insan vücudunda sindirimi kolaylaştırıyor ve mide asidinin atılmasına neden oluyor.” dedi.

“Türkiye’deki ayva üretiminin yüzde 70’i Geyve’mizden karşılanıyor”

Türkiye’nin ayva ihtiyacının büyük oranda Geyve ilçesinden karşılandığını belirten Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay, “Hasadımız başladı. Dünya ayva üretiminin yüzde 70’i Türkiye’de. Türkiye’deki ayva üretiminin yüzde 70’i Geyve’den karşılanıyor. Değer veriyoruz.” Ayvanın sapından yaprağına kadar her yeri.Vatandaşlarımız ıhlamur ağacının yaprağını kış aylarında şifa için kaynatıp içiyorlar.Ayva ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü ürünü üretiyoruz. Geyve Bölge İş Merkezimizden bu dönem 70-75 bin tonluk bir rekolte bekliyoruz. Ancak bu dönemde çiftçi arkadaşlarımız hastalıklarla mücadele etti, mücadele etti. Hava şartlarından dolayı rekoltemizde bir miktar düşüş oldu ama buna rağmen çiftçimiz memnun. Pazar çok iyi, yurt içi ve yurt dışı ihracatımız var. Bu sene fiyatlarımız iyi, çiftçimiz memnun. Geyve’de 13 bin dekar alanda ayva üretimimiz var. Bunları dünya pazarında pazarlıyoruz. Çoğunlukla Avrupa pazarına gönderiyoruz. Bu yıl 75 bin ton rekolte bekliyoruz. “Ayvamızı dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz” dedi. – SAKARYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu