Haber

Rusya’dan ABD’ye protesto notası

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Ukrayna’daki savaşa karıştığı gerekçesiyle ABD’nin Moskova Büyükelçisi Lynne Tracy’yi bakanlığa çağırdı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret ederek Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e yeni destek sözleri vermesinin ardından Rusya’dan tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Ukrayna’daki savaşa daha fazla müdahil olduğu gerekçesiyle protesto notası verildiği açıklandı.

Açıklamada, ABD’nin Moskova Büyükelçisi Lynne M. Tracy’nin Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı ve “Büyükelçiye iletilen protesto notasında, saldırılara ilişkin istihbarat bilgilerinin Rusya’ya iletildiği bildirildi. Rus askeri ve sivil altyapısının yanı sıra Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine silah tedariki ve çatışmanın ABD tarafı.” Bu bağlamda ABD’nin Rusya ile çatışmayı her alanda derinleştirmeye yönelik mevcut saldırgan tavrının beyhude olduğu belirtildi. Washington’un gerilimi azaltmak için ABD ve NATO asker ve teçhizatını geri çekmesi ve Rusya’ya karşı düşmanca faaliyetleri. Kuzey Akım – 1 ve Kuzey Akım – 2 doğalgaz borusu sınırlarında meydana gelen patlamalarla ilgili olarak Rusya tarafı ABD’nin açıklama yapması, sorumluları tespit etmesi ve objektif bir soruşturmaya engel olmaması gerektiği de vurgulandı.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Moskova Büyükelçisi Lynne M. Tracy ile yapılan görüşmede ikili ilişkilerin de ele alındığını bildirdi. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu