Haber

Polonya, Ukrayna’ya MiG-29 sevkiyatı için Berlin’den onay bekliyor

Polonya, MiG-29 savaş uçaklarının Ukrayna’ya sevkiyatı için Almanya’ya onay başvurusunda bulundu. Alman hükümeti kararını yarın açıklayacak.Polonya, Ukrayna’ya kısa menzilli hava muharebe ve savunma uçağı MiG-29 sevkiyatı için Alman hükümetinden izin istedi. Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü Perşembe günü AFP haber ajansına, bu uçakların Ukrayna’ya sevkiyatı için Polonya hükümetine onay başvurusunda bulunduğunu doğruladı.

Sovyet tasarımı MiG-29 uçakları, Federal Almanya Cumhuriyeti ile birleşen Demokratik Alman Cumhuriyeti’nin askeri stoklarından 3 Ekim 1990’da Polonya’ya transfer edildiğinden, Almanya’nın bu uçakların üçüncü bir ülkeye sevkiyatına onay vermesi gerekiyor.

Polonya, işgalci Rus güçlerine karşı mücadelede Ukrayna’nın en değerli destekçilerinden biri olarak kabul ediliyor.

30 savaş uçağı Ukrayna’ya teslim edildi

Askeri yardımının bir parçası olarak, Varşova şimdiye kadar sekiz Sovyet yapımı MiG-29’u Kiev’e gönderdi. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Nisan ayı başında eski Alman Demokratik Cumhuriyeti stoklarından jetler de dahil olmak üzere yaklaşık 30 uçaktan oluşan MiG filosunun tamamını Ukrayna’ya göndereceklerini duyurdu.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius Perşembe günü yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin Sovyet yapımı MIG savaş uçaklarının resmi ziyaret için bulunduğu Batı Afrika ülkesi Mali’deki Ukrayna’ya teslimine ilişkin kararını açıklayacağını duyurdu.

AFP,dpa/ TY,ET

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

haber-gelibolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu