Haber

Pakistan’da camiye intihar saldırısı: 28 ölü, 150’den fazla yaralı

BBC’ye göre Pakistan’ın Peşaver kentinde öğle namazı sırasında bir camiye düzenlenen intihar saldırısında 28 kişi öldü, 150’den fazla kişi yaralandı. Yaralılardan 10’unun durumunun ağır olduğu belirtildi.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde patlama nedeniyle caminin büyük bölümünün yıkıldığı görüldü. Şu anda saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

TERÖR SALDIRILARI YÜZDE 15 ARTTI

Pakistan Talibanı (TTP), İslamabad yönetimiyle 10 Mayıs 2022’de başlattığı ateşkesin sona erdiğini ve üyelerinin ülke genelindeki güvenlik güçlerine baskın emri verdiğini 28 Kasım 2022’de sosyal medyadan duyurdu. Pakistan, TTP’yi terör örgütü olarak görüyor ve İslamabad merkezli güvenlik Araştırmaları ve Araştırmaları Merkezi’nin (CRSS) paylaştığı bilgilere göre, 2022’de Pakistan’da düzenlenen 506 terör saldırısında 290 güvenlik gücü ve 311 sivil hayatını kaybetti. Kayıp, 741 kişi yaralandı. Saldırıların büyük çoğunluğu Afganistan-Pakistan sınır bölgelerinde düzenlendi. Bu saldırıların birçoğunu TTP, Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) ve DAESH-H gibi örgütler üstlendi. 2022’de Pakistan’da terör saldırıları bir önceki yıla göre yüzde 15 arttı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu