Haber

Özbekistan Cumhurbaşkanı’ndan Türk devletlerine çağrı: ‘Bağımsız bir Filistin Devleti kurulmalı’

Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat MirziyoyevTürk Devletleri Örgütü üyelerinin bağımsız bir Filistin devleti kurulmasının gerekliliği konusunda ilkeli bir duruş sergilemeleri gerektiğini söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Liderler Kurulu 10. Zirvesi’nde konuştu Mirziyoyev, ” Filistin halkının bağımsız bir devlet kurma hakkı vardır. “Örgütümüz çerçevesinde bu konudaki ilkeli duruşumuzu tüm dünyaya duyurmamız gerekiyor.”söz konusu.

Filistin-İsrail çatışmasının son derece tehlikeli doğasının, başta yaşlılar, kadınlar ve çocuklar olmak üzere siviller arasında ölüm ve yaralanma sayısında keskin bir artışa yol açtığını ve çatışmanın geniş çaplı bir şekilde tırmanması tehdidinin arttığını söyledi. söz konusu. Mirziyoyev, “Bu bağlamda taraflara derhal düşmanlıklara son vermeleri, ateşi kesmeleri ve insani amaçlı ateşkese girmeleri çağrısında bulunuyoruz.“dedi.

MirziyoyevAçıklamada, ” Bu sorunun en adil çözümü, Birleşmiş Milletler kararlarında tanımlanan iki kişi için iki devlet ilkesi temelinde benimsenmelidir.” cümlesinin altını çizdi.

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Liderleri Konseyi 10. Zirvesi Astana’da başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu