Yaşam

Övül ve Mustafa Avkıran iki oyunuyla İstanbul’da sahnede.

Hem Türkiye hem de Avrupa sahnelerinde birçok oyunu yönetmen olarak sahneleyen Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran, yeni projeleriyle İstanbul sahnelerine dönüyor.

İkilinin yönetmenliğini üstlendiği ve ilk kez geçen yıl Berlin’de sahnelenen yeni oyunu ‘NSU – Kurbanların Arasında Almanlar Var’ın Türkiye prömiyeri 30 Ekim akşamı Duru Tiyatro – Watergarden Gösteri Sahnesi’nde yapılacak.

İlk kez 2004 yılında 14. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen ‘aşure’ oyunu, yıllar sonra ilk kez 31 Ekim akşamı DasDas’ta seyirci karşısına çıkacak.

‘NSU- KURBANLARIN ARASINDA ALMANYALAR DA VAR’

‘NSU – Kurbanlar Arasında Almanlar Var’, ırkçı eylemlerine doksanlı yılların sonlarında başlayan, 1990’larda cinayet ve bombalı saldırılar gerçekleştiren “NSU üçlüsü”nün kanlı eylemleri üzerinden, bugün hala var olan kurumsal ırkçılığa ve kurumsal ırkçılığa odaklanıyor. 2000 yılından başlayarak on bir yıl boyunca Almanya’nın farklı bölgelerinde. Ayrımcılığa ayna tutmayı amaçlıyor.

Ufuk’un kurduğu Theatre 28’in yer aldığı Ballhaus Prinzenalle Berlin’de ilk kez 23 Eylül 2022’de sahnelenen, senaryosunu Tuğsal Moğul’un yazdığı, Övül ve Mustafa Avkıran’ın sahnelediği, dramaturjisini ise Saliha Kerkhoff’un üstlendiği oyunda Freya Kreutzkam rol alacak. 2009 yılında Güldü, ev sahipliği yaptı. Oyuncular arasında Lukas David Schmidt ve Jonas Broxtermann da yer alıyor.

‘AŞURA’

Aşure ismi insanlık tarihi kadar eskidir; Yüzlerce yıldır Anadolu topraklarında “homojen” bir toplum yaratmak adına göçe zorlanan, yer yer göçe zorlanan insanların ve zorla göç ettirilen mültecilerin göç yollarını anlatıyor. sürgün, göç yollarında 12 dilde söylenen müziklerle.

Müzisyen, şarkıcı ve oyuncuların bir arada yer aldığı ‘aşure’de Mustafa Avkıran ve Övül Avkıran, müzik-tiyatro tanımı içerisinde yüzlerce yılda oluşan sözlü mirası ve resmi tarih bilgisini sorguluyor. (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

yenisarbademli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu