Ekonomi

Mevduat faizlerinde sert yükseliş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) zorunlu karşılık hamlesinin ardından mevduat faiz oranlarında hızlı bir artış gözlendi.

TCMB’den alınan bilgiye göre, mevduatın çoğunluğunu oluşturan 3 aya kadar vadeli mevduatın ortalama faizi 2,78 puan artarak yüzde 44,50’ye ulaştı.

TCMB’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı düzenlemeyle döviz korumalı mevduatlarda (KKM) zorunlu karşılık oranı artırılırken, yabancı para mevduatlara da TL cinsinden ilave zorunlu karşılık oranı getirildi.

Düzenlemeye göre, CCC’nin ağırlaştığı 6 aya kadar vadeler için zorunlu karşılık oranı 5 puan artırılarak yüzde 30’a çıkarıldı. Vadesi 1 yıla kadar olanlarla 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarıldı.

Eylül ayında TCMB, vadeyi 6 aya kadar zorunlu olarak değiştirme oranını yüzde 15’ten yüzde 25’e çıkarmış, vadesi 1 yıla kadar olanlar ile 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için teminat oranları yüzde 5 olarak belirtmişti. yüzde.

Bu düzenlemeler bankaları KKM’den uzaklaştırmayı hedeflerken, bankaların müşterilerine standart TL mevduata daha yüksek faiz teklif etmesi mevduat faiz oranlarında yukarı yönlü hareket yarattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu