Haber

Kuzey Kore, deniz sınır bölgelerinde yeniden topçu ateşleyecek

Kuzey Kore ordusu, Güney Kore’nin tatbikatlarının ardından deniz sınırına yakın bölgelere ikinci top ateşi emri verdi.

Kuzey Kore ordusundan yapılan açıklamada, Güney Kore’nin sınır bölgelerinde tatbikat yaptığının tespit edilmesinin ardından deniz sınırına yakın bölgelere topçu ateşi planlandığı bildirildi.

Kuzey Kore ordusundan bir sözcü, dünkü topçu ateşinin ardından Güney Kore’ye “uyarı” olarak ikinci kez ateş açılacağını söyledi.

Güney Kore ordusu, Cheorwon bölgesindeki iki test sahasında çok sayıda roket fırlatma sistemi ve havan topları da dahil olmak üzere canlı mermilerle tatbikatlara başlamıştı.

Güney Kore’nin 5 Aralık’ta başlayan tatbikatının yarın sona ermesi bekleniyor.

Kuzey Kore’den Güney’in tatbikatlarına “misilleme”

Kuzey Kore, 3 Kasım’da doğu denizine yakın bölgeye yaklaşık 80 top mermisi attığından beri tampon bölgelere ateş etmemişti.

Bu yıl onlarca füze fırlatan Kuzey Kore, kıtalararası balistik füze sistemi ve orta menzilli füze de dahil olmak üzere birçok test gerçekleştirdi.

ABD ve Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatlarının artmasıyla birlikte Kuzey Kore de kısa menzilli tatbikatlar yaptı ve tatbikatlara tepki gösterdi.

Güney Koreli yetkililer, 2017’den beri Kuzey Kore’nin yakında ilk nükleer denemesini yapabileceğini öne sürüyor.

Kuzey Kore ordusu, dün Güney Kore’nin doğu ve batı yakasındaki deniz uçlarına yakın “tampon bölgelere” 130’dan fazla mermi ateşledi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanları, Kuzey Kore’nin ülkenin kuzeyindeki tampon bölgelere top mermisi atarak 2018 ikili askeri anlaşmayı ihlal ettiğini belirterek, Kuzey Kore’yi “anlaşmaya uymaya” davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu