Haber

Kumluca’da atık azalıyor, yerli üretici kazanıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yerel kalkınma atağı doğrultusunda üretime ve üreticiye desteğini sürdürüyor. “Kumluca’da atık azaltımı, yerel üreticiye kazandırma” projesi kapsamında Beykent Toptancı Hali’nde gıda kurutma ve paketleme tesisleri kurulacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 Toplumsal Kalkınmayı Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile uyumlu olarak yürütülen; Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve Kumluca Kaymakamlığı’nın ortak olduğu “Kumluca’da atık azalt, yerli üretici kazansın” projesi ile Kumluca ve çevre ilçelerdeki üreticiler iki yeni tesise kavuşuyor.

KALAN İŞLER DEĞERLENDİRİLECEK

Bu kapsamda Beykent Toptancı Hali’nde gıda kurutma ve paketleme tesisleri kurulacaktır. Kurutma tesisi sayesinde örtü altı üretiminin en fazla olduğu Kumluca ve ilçelerinde meyve ve sebze üreterek geçimini sağlayan küçük-orta-büyük ölçekli üreticilerin ürettikleri eserler düşük maliyetle kurutulacak ve üreticilerin ellerine bırakılan eserler değerlenecek ve gıda israfının önüne geçilecek.

GIDA İSRAFINI ÖNLEYECEĞİZ

Kurutma ve paketleme tesisleri ile tedarik zinciri süreçlerinde kalite maliyetinin düşürülerek besin kayıplarına neden olan sürecin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Öte yandan üretim, hasat sonrası, depolama, işleme ve dağıtım aşamalarında besin kaybını en aza indirmek için Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından verilecek eğitimlerle besin maddesi kaybı en aza indirilecek.

BÖLGENİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYACAK

Kumluca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliği ile hizmet vermeye başlayacak olan paketleme tesisi sayesinde üreticiler eserlerini daha uygun fiyata paketleyerek lojistik maliyetlerini azaltacak ve bu sayede hem ürünlerini hem de kooperatiflerine satabilecekler. iç ve dış pazarlar. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatiflerle iş birliği içinde başarıyla yürüttüğü diğer projelerinde olduğu gibi bu projenin de bölgenin kalkınması için değerli bir adım olması hedefleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu