Haber

Kazakistan’da cumhurbaşkanlığı seçiminde pusulada ilk kez “hepsine karşı” seçeneği olacak

Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, pazar günü yapılacak erken cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkede demokrasinin gelişmesinde kıymetli kilometre taşı olacağını ve oy pusulasında birinci defa “hepsine karşı” seçeneğinin yer alacağını belirtti.

Tileuberdi, başşehir Astana’da faaliyet gösteren yabancı misyon temsilcileri ve büyükelçilere, ülkesinde 20 Kasım’da yapılacak erken cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili brifing verdi.

Bunun, bağımsız bir devlet olarak kuruluşundan bu yana Kazakistan’da yapılan 7. cumhurbaşkanlığı seçimi olacağını belirten Tileuberdi, “Bu seçim, ülkemizde demokrasinin gelişmesinde önemli bir kilometre taşı olarak kabul edilebilir.” dedi.

Tileuberdi, seçimde farklı siyasi görüşlere sahip 6 adayın yarışacağını kaydederek, “Ülkemiz tarihinde ilk kez 2 kadının cumhurbaşkanlığına aday olması dikkati çekiyor. Bu, Kazakistan’ın devam eden demokratik gelişiminde bir öteki adımdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Pazar ülke genelinde ve tıpkı anda yurt dışı temsilciliklerde yapılacak seçimin daha evvelkilerden farkını da anlatan Tileuberdi, bu seçimde birinci defa vazifedeki Cumhurbaşkanının siyasi parti üyesi ismine aday gösterilmediğini söyledi.

Bakan Tileuberdi, birinci sefer seçmenlere oy pusulasında “hepsine karşı” seçeneğinin de sunulacağını kaydetti.

Seçimde galip gelecek kişinin cumhurbaşkanlığı misyon müddetinin 7 yıllık tek devirle sonlandırılacağına işaret eden Tileuberdi, “Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 1 Eylül’deki halka seslenişinde, cumhurbaşkanlığı vazife müddetini tekrar seçilme hakkı olmaksızın tek periyotla sonlandırmayı önermişti. Bu, ülkemiz için gerçek bir demokratik atılım diyebiliriz. 7 yıllık tek periyot, iktidarın monopolleşme risklerini ortadan kaldıracak ve demokrasinin temel prensiplerini güçlendirecektir.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu