Haber

İtalya ve Kanada başbakanları İsrail-Filistin çatışmasının yayılmasını önleme konusunda kararlılık gösteriyor

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun İsrail-Filistin çatışmasının genişlemesini önleme yönündeki ortak kararlılıklarını doğruladıkları bildirildi.

İtalya Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Meloni ve Trudeau’nun dostane bir telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek, “İki başbakan, Gazze’deki son gelişmelere ilişkin derinlemesine görüş alışverişinde bulunarak, bunların önlenmesi yönündeki ortak kararlılıklarını teyit etti.” Çatışmanın genişlemesi. Ayrıca rehinelerin bir an önce serbest bırakılması gerekiyor.” ve Gazze’deki sivilleri desteklemek için insani duraklamalara olan bağlılıklarını yinelediler.” kelimeler kullanıldı.

Açıklamada, iki liderin krizin önümüzdeki haftalarda gelişmesi konusunda uyum içinde olmanın önemine vurgu yaptığı kaydedildi.

İsrail’in Gazze baskınlarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik” devam eden ihlallerine tepki olarak 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. “, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğunlaştı. hava bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de El Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esirin bulunduğunu belirtti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 124 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanı nedeniyle Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu