Yaşam

İstanbul Valiliği’nden Mimarlar Günü’nde anlamlı çalışma: İstanbul ve Mimar Sinan

Osmanlı Devleti’nin baş mimarı Mimar Sinan’ın eserleri; kullandığı teknikler ve mimari dehasıyla zamana meydan okumaya devam ediyor. Birçok şehirde köprü, cami, medrese, han, kervansaray gibi birçok yapıda imzası bulunan mimar Piri Sinan, azgın suların üzerine köprüler kurmuş, kemerlerle İstanbul’a su taşımıştır. Kuşlara yuva, dünya padişahlarına ebedi istirahatgahları yaptırmış, nice ulu camilerin harcına çok ter dökmüştür. Eserleriyle İstanbul’un her köşesinde yaşayan Koca Sinan’ın gelecek nesillerden tek bir dileği vardı. “Sevgiyle anılmak için.”

İstanbul Valiliği, Sinan’ın eserlerini özel kitap haline getirdi. Geçmişe ve geleceğe ışık tutan ve 4 bölümden oluşan kitapta Sinan’ın İstanbul’daki çalışmaları detaylı bir şekilde ele alınıyor. Kitapta şehirdeki eserlerin yanı sıra Tezkiretü’l Bünyan ve Tezkiretü’| Ebniye isimli eserler de vardır.

prof. Şuphi Saatçi’nin kaleme aldığı “İstanbul ve Mimar Sinan” kitabının Yayın Yönetmenliğini İstanbul Valisi Dr. Ali Yerikaya yapıyor. prof. Yayın kurulunda Ergun Yolcu, Bülent Günal, Muammer Karadeniz, Banu Karakuş ve Esra Mutlu’nun yer aldığı çalışmanın fotoğraflarında Dr. Tayfun Karabağ’ın imzası bulunuyor.

imamoglu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu