Haber

İsrail Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı.

– İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı

TEL AVIV – Başbakan Binyamin Netanyahu’nun İsrail’deki tartışmalı yargı reformlarıyla ilgili açıklamalarının ardından Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden alması üzerine halk sokaklara döküldü.

İsrail’de tartışmalı yargı reformlarına yönelik protestolar sürüyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yargı reformuna karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden almasının ardından halk yeniden sokaklara döküldü. Ellerinde İsrail bayrakları ile sokaklara inen göstericiler, başkent Tel Aviv’de Ayalon Otoyolu’nu kapatarak trafiği ateşe verdi.

Tel Aviv dışında, çok sayıda insan Başbakan Netanyahu’nun Kudüs’teki konutunun önünde toplandı. Ülkenin güneyindeki Beersheba ve kuzeyindeki Hayfa’da yüzlerce kişi sokaklara döküldü. Yer yer polis ve göstericiler arasında tansiyon yükselirken, polis bazı bölgelerde tazyikli su ile göstericilere müdahale etti.

“İsrail devletinin güvenliği her zaman hayatımın misyonu olmuştur”

Gallant, görevden alınmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, “İsrail devletinin güvenliği her zaman hayatımın misyonu olmuştur ve öyle kalacaktır.” Gallant, dün yaptığı açıklamada, yargı reformuna karşı ordu içinde yaygınlaşan protestoları hatırlatarak, tartışmalı yargı reformunun ulusal güvenliği tehdit etmesi nedeniyle askıya alınması çağrısında bulundu.

“İsrail Başbakanı İsrail devleti için tehlikedir”

Muhalefet lideri Yair Lapid, Gallant’ın görevden alınmasına “İsrail Başbakanı İsrail devleti için bir tehlike” diyerek sert tepki gösterdi.

“Diktatörlerin yolunu seçti”

İsrail’in eski Savunma Bakanı Yisrael Beytenu Partisi (İsrail Evimizdir) lideri Avigdor Liberman, Netanyahu’nun Gallant’ı görevden almasını “diktatörlük” olarak nitelendirerek, “Savunma Bakanı, İsrail ordusunun parçalanmasından ve ölümcül olaylardan endişe duyuyor. İsrail’in güvenliğine verilen zarar.” Derin endişelerini dile getirmeye cesaret etti. Netanyahu, Gallant’ı dinleyip kabineyi toplamak yerine tüm diktatörlerin yolunu seçti. Sesleri susturmak için.”

Tepki veren yargı reformu

İsrail Devlet Başkanı Herzog ile ABD ve diğer birçok ülkenin karşı çıktığı tartışmalı yargı reformu, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılmasını, parlamentonun mahkeme kararlarının geçersiz kılınmasını ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisinin azaltılmasını içeriyor. Reform çerçevesinde, geçtiğimiz günlerde TBMM’de yapılan oylamada “başbakanın görevden alınmasını zorlaştıran yasa tasarısı” kabul edildi.

haber-baskil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu