Haber

İran 3+3 Formatında Buluşmaya Hazır

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abudullahiyan, bölge ülkelerinin ortasında 3+3 formatını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Ermenistan ve Azerbaycan’ın da katılacağı bu toplantıya İran’ın hazır olduğunu belirtti.

Abdullahiyan, resmi ziyareti kapsamında Tahran’da bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ı resmi törenle karşıladı.

Heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından konuşan Abdullahiyan ve Mirzoyan, görüşmelerde ikili ilişkileri ve bölgesel sorunları değerlendirdiklerini kaydetti.

“Kalıcı barış yumuşak bir dil gerektirir”

Ermeni mevkidaşı ile Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmelerini ele aldıklarını belirten Abdullahiyan, şöyle devam etti:

“Kafkasya bölgesinde savaşa dayalı düzen devrinin sona erdiğine ve artık barışa dayalı bir düzenin kurulması gerektiğine inanıyoruz. Kalıcı barış, hükümetler ve milletler arasında dostane ve nazik bir dil gerektirir.”

Abdullahiyan, komşu ülkeler arasında daha fazla barış ve güvenliğin sağlanmasının bölge ülkelerinin ortak çıkarlarını güvence altına alacağına değindi.

Abdullahiyan, Azerbaycan ziyareti sırasında yaptığı görüşmelere ve Zengezur Koridoru’na değinerek, “Bugünkü görüşmede meslektaşıma Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in Azerbaycan’ın İran ile Ermenistan arasındaki tarihi yolları kapatmayacağına dair güvence verdiğini söyledim.” terimleri kullandı.

“İran 3+3 formatında görüşmeye hazır”

Bazı yabancı tarafların Kafkasya bölgesindeki çatışmaları istismar etmeye çalıştıklarını savunan İranlı Bakan, “Bölge ülkeleri arasında 3+3 formatını memnuniyetle karşılıyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan’ın da katılacağı bu toplantıyı İran’ın yapmaya hazır olduğunu beyan ediyoruz.” söz konusu.

İran ile Ermenistan arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu kaydeden Abdullahiyan, “Ticaret hacmini 3 milyar dolara çıkarmak için ilerliyoruz. Bunun için güzel adımlar atıldı.” dedi.

Abdullahiyan, Mirzoyan’ın ziyaretinin asıl amacının iki ülke arasında varılan anlaşmaların takibini yapmak olduğunu belirterek, iki ülkenin enerji, ulaşım, transit ulaşım ve elektrik alanlarında iş birliğini geliştirebileceğini söyledi.

“Almatı Deklarasyonu merkezi bir role sahip”

Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan, bugünkü toplantının ana konusunun güç, teknoloji ve diğer alanlardaki anlaşmaların uygulanması olduğunu kaydetti.

Görüşmede Güney Kafkasya’da istikrarın gerekliliğine odaklandıklarını belirten Mirzoyan, Azerbaycan ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunu da ele aldıklarını ifade etti.

Mirzoyan, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin anlaşma çerçevesinde Almatı Deklarasyonu’nun kendileri için merkezi bir role sahip olduğunu sözlerine ekledi.

2020 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerisiyle Güney Kafkasya’da Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan ile 3+3 formatında kurulacak Bölgesel İşbirliği Platformu için gerekli adımlar atıldı ve ilk toplantısı Moskova’da yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu