Haber

IOM ve Japonya’dan Bangladeş’teki Rohingya mültecilere 5,7 milyon dolarlık yardım

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Japonya, Bangladeş’teki Rohingya mültecilere yardım için 5,7 milyon dolar sağlamayı kabul etti.

Japonya’nın Dakka Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Bangladeş’teki kamplarda kalan Rohingya Müslümanları ile ilgili bir projeden bahsedildi.

Açıklamaya göre, Japonya’nın Dhaka Büyükelçisi Iwama Kiminori ile IOM Bangladeş Temsilcisi Abdusattor Esoev, bu proje kapsamında 5.7 milyon dolarlık yardım sağlanması için anlaşma imzaladı.

Söz konusu projenin, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki mülteci kamplarında bulunan 34 binden fazla kişiye ve Rohingya mültecilere ev sahipliği yapan topluluğa yönelik olduğu belirtildi.

Proje ile kamplarda kalanların yaşam standartlarının yükseltileceği, Bhasan Char Adası’ndaki geçim imkanlarının iyileştirilerek başta kadın ve çocuklar olmak üzere Rohingya Müslümanlarının kendi kendine yeterliliklerinin güçlendirileceği bilgisi verildi.

Güvenli yerlere erişimi, korumayı ve manevi hizmetleri artırmayı amaçlayan projede, Bhasan Char’da su ürünleri yetiştiriciliği ve besicilik gibi alanlarda mesleki ve yaşam becerileri eğitimi yoluyla geçim olanaklarının artırılması gerektiğine işaret edildi.

IOM Bangladeş Temsilcisi Esoev, Rohingya Müslümanlarına atıfta bulunarak, uluslararası toplumun bu savunmasız toplumu unutmaması gerektiğini söyledi.

Esoev, Rohingya Müslümanlarının hala bilinmeyen bir gelecekle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu