Haber

İbb’den Soylu’ya Yanıt: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Terörist Çalışmamaktadır, Çalışamaz”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İBB’deki soruşturmayla ilgili tezlerine karşı “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz. Devletimizin ilgili birimlerinden gelen ya da gelecek olan her türlü bilgi titizlikle ele alınmakta ve gereği de yapılmaktadır, yapılacaktır. Milli güvenlik konusundaki hassasiyetimiz vatan sevgimizle beslenen yönetim kültürümüz gereği tartışmaya kapalıdır” açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyelerle ilgili yürütülen soruşturmalara ait yaptığı açıklamada; “İBB’de 1168 kişi veya yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakı” olduğunu söylemişti. İBB’den bahse ait yazılı bir açıklama yapıldı. İBB, bağlı kuruluşlar ve iştiraklerinde işe alımların tüm ilgili mevzuat kararlarına uyumlu formda yapıldığı belirtilen açıklama şöyle:

“İBB, bağlı kuruluşlar ve iştiraklerinde işe alımlar tüm ilgili mevzuat kararlarına uyumlu formda yapılmaktadır. Hatta sayın bakanın birinci açıklamasında söz ettiği 557 terörist çalışıyor açıklaması da dahil sayın Valilik ve Bakanlığa yazdığımız yazılar hala yanıt beklemektedir.

Bu kapsamda 24 Haziran 2019 tarihinden bugüne toplam 28.700 kişi işe alınmış, 19.907 kişi işten çeşitli sebeplerle ayrılmıştır. İşe girişlere ve çıkışlara kış yol bakım, cankurtaran üzere mevsimlik işlere her yıl sistemli olarak yapılan periyodik işler de dahildir.

Anayasa Mahkemesi’nin Eylül 2019 tarihinde aldığı karar gereği, Eylül 2019-Nisan 2021 ortasında arşiv araştırması, güvenlik soruşturması yapılması kanunen mümkün değildir.

“17 BİN 839 KİŞİNİN ARŞİV ARAŞTIRMASI TALEBİ YAPILMIŞTIR”

Bu tarihler ortası haricinde işe girişi yapılan 17 bin 839 kişi için arşiv araştırması talebi yapılmış, bugüne kadar 15 bin 277 adedine yanıt alınmıştır. İlgili mevzuatta açıkça belirtildiği üzere arşiv araştırması talebi 30 iş günü içerisinde cevaplanması gerekirken taleplerimiz ortalama 90 günün üzerinde cevaplanmaktadır. 180 günden fazladır yanıt beklediğimiz 33 kişi vardır. Bu durum işlerin sürdürülebilirliği ve vatandaşa sunumu konusunda kurumlarımızı çok zorlamaktadır.

“64 KİŞİYLE İLGİLİ SUÇ UNSURUNA RASTLANMIŞ VE BU KİŞİLERİN İŞ İLİŞKİLERİ AYNI GÜN SONLANDIRILMIŞTIR”

Tüm bu araştırma taleplerine alınan yanıtların içerisinde toplam 64 bireye ait raporda terörle bağlı soruşturma ya da hata ögesine rastlanmış ve bu şahısların iş ilgileri tıpkı gün içerisinde sonlandırılmıştır. Bunlardan 3’ü 2019 öncesi girişlidir. Bu raporların sadece 22’sinde geçmişte katılaşmış bir cezası olan kişi görülmektedir. Yani öbür raporlar aslında sürmekte olan bir soruşturma ya da incelemeyi tabir etmektedir.

“33 ÇALIŞANA İLİŞKİN HABERLER YAPILMIŞ BUNLARDAN 15’İNİN ARŞİV ARAŞTIRMASI DAHİ TEMİZ GELMİŞTİR”

Birçok temelsiz suçlama da bu devirde kurumları ve insanları mağdur etmiştir. Örneğin; bu periyotta gazetelerde 33 çalışana ait haberler yapılmış, bu çalışanların 15’inin arşiv araştırması dahi temiz gelmiştir. Halen çalışmaktadırlar.

Sonuç olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde terörist çalışmamaktadır, çalışamaz. Devletimizin ilgili ünitelerinden gelen ya da gelecek olan her türlü bilgi titizlikle ele alınmakta ve gereği de yapılmaktadır, yapılacaktır. Ulusal Güvenlik konusundaki hassasiyetimiz vatan sevgimizle beslenen idare kültürümüz gereği tartışmaya kapalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu