Haber

Hatay’da yıkılan zeytin bahçesinin sahibi Ömer Aksu: Burayı tanıyamadım

Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Tepehan Mahallesi’ndeki zeytinlik, depremlerin Kahramanmaraş’ta yarattığı büyük yıkımın çarpıcı örneklerinden biri.

Devasa yarığı görmek isteyenler yıkımın yaşandığı bahçeye gelerek çarpıcı tabloyu yerinde görebilir.

400 metre uzunluğunda yarık oluştu

Ömer Aksu’nun 12 dönümlük zeytinliğinde depremlerin etkisiyle 200 metre genişliğinde, 400 metre uzunluğunda ve 50 metre derinliğinde yarık oluştu.

Deprem sonrası vadi manzarasının ortaya çıktığı bölge, yerli ve yabancı bilim adamlarının yanı sıra depremin yıkımını merak edenler tarafından da ziyaret ediliyor.

tanınmaz hale geldi

Zeytinliğin sahibi Aksu, arazisinin depremden önce düz bir toprak yapıya sahip olduğunu söyledi.

Sarsıntıların şiddetiyle bulunduğu yerin tanınmaz hale geldiğini vurgulayan Aksu, içine düştüğü durumu şöyle anlattı:

“Burayı gördüm, tahmin edemedim”

Öyle bir şey yok. Burayı gördüm, tahmin edemedim. Benim mülküm olmasına rağmen burayı tanıyamadım. Burası düz bir yerdi. Ne oldu Allah’a kurban olayım dedim. Yani bu dilde söylenemez. Hiçbir şeyle açıklanacak bir şey değil.

“İnsanlar küçük bir depremde dışarı çıkıyor”

Aksu, bulunduğu yere her baktığında şaşkınlığını üzerinden atamadığını ifade etti. Depremler nedeniyle psikolojilerinin bozulduğunu dile getiren Aksu, şunları kaydetti:

İnsanlar küçük bir depremde dışarı çıkıyor. Yaşanacak bir şey yok ama yinede teşekkürler diyeceğiz. Aslında çadırlarda yaşıyoruz, eve gitmiyoruz. En ufak sarsıntıyı bile hissediyoruz. Mahallede hayvanlarım var, onlara bakıyorum. Çatlak zeminde depremden sonra birkaç kez gelip gittim. Geldiğim için her zaman şanslı değilim.

Yerli ve yabancı bilim adamları inceliyor

Aksu, zeytinliğinin ziyaretçilerini eksik etmediğini belirtti. “Yerli ve yabancı bilim adamları okumaya geliyor.”söz konusu.

Gözden kaçırma CNN, deprem sonrası dev çukurun oluştuğu Tepehan’ı yazdı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu