Ekonomi

Gürbüz: “Gücümüze güneşle güç katıyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinin Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, açık pazar çatısına kurdukları güneş enerjisi santralinin 1 yılda 900 bin kilovat saat elektrik ürettiğini söyledi. 1516 güneş paneliyle üretim yapan santralle birlikte elektrik sarfiyatını gider kalemi olmaktan çıkardıklarını belirten Başkan Gürbüz, “Gücümüze güneşle güç katıyoruz” dedi.

Elbistan Belediyesi’nin, açık pazar alanının çatısı için hazırladığı güneş gücü santrali (GES) projesi, geçtiğimiz yıl ekim ayı itibariyle güneşten ışınları elektrik gücüne dönüştürüyor. 7 bin 600 metrekarelik çatıya yerleştirilen 1516 güneş paneli, adeta sessiz bir fabrika üzere çalışarak belediyenin elektrik gücünü karşılıyor.

Elbistan Belediye Lideri Mehmet Gürbüz, kendine yeten belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdikleri projenin 1 yıldaki üretim sayılarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Yenilenebilir güç ile hem belediyenin elektrik muhtaçlığını karşıladıklarını hem de bölgede pak enerjiyi teşvik ettiklerini lisana getiren Lider Gürbüz, “Bu şehrin, temiz enerjiye öncülük eden ve vizyon belirleyen bir belediyesi var” dedi.

500 KWe şurası güçteki güneş gücü santralinde hedeflenen üretim sayılarının da üstünde bir etap kaydedildiğini vurgulayan Belediye Lideri Mehmet Gürbüz, “900 bin kilovat saatlik bir üretim rakamına ulaştık” halinde konuştu.

‘Elektrik sarfiyatını gider kalemi olmaktan çıkardık’ diyen Lider Gürbüz, şöyle devam etti:

“GES projemizin en kıymetli sacayağından birisi, kendi kendimize yeterlilikte azamiye ulaşmak. Belediye olarak ünitelerimizin elektrik gereksinimini karşılamak istedik. GES projesiyle de bunu katbekat ziyadesiyle gerçekleştirdik. Artık elektrik faturası üzere bir masrafla uğraşmıyoruz. Elektrik sarfiyatı için ayrılması gereken kaynağı da farklı yatırımlar için kullanıyoruz. İkinci ve geleceğimiz açısından daha kıymetli olan ise daha yaşanabilir bir kent olma çabamız. Elbistan’ı; yaşam kalitesi yüksek, havası ve doğası temiz bir şehir olarak gelecek nesillerimize miras bırakmak istiyoruz. Üzerinde hassasiyetle durduğumuz bu konuda da güneş enerjisini vesile olarak kabul ediyoruz.”

Elbistan’ın güneşlenme oranı bakımından Türkiye’de ilk 3’te bulunduğunu anımsatan Belediye Lideri Mehmet Gürbüz, “Güneşlenme oranına bakıldığında Elbistan’ın konumu itibariyle çok cazip bir yerde. Bu da özel yatırımcıların rüzgar enerjisi projelerini bir bir hayata geçirmelerini sağlıyor. Elbistan’ın, Türkiye’yi aydınlatacak gücü olduğunun bilincinde olarak bu projeleri destekliyoruz. Tabii ki atıl durumdaki arazilerin bu alanda değerlendirilmesi noktasında kentimizin Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanlarına (YEKA) dahil edilmesi ile ilgili de bakanlıklarımızla görüşmelerde bulunuyoruz” tabirlerini kullandı.

Başkan Gürbüz, “GES projemiz, 25 yıl boyunca hem çevresel hem de ekonomik fayda sağlayacak. 3 yılda kendisini amorti etmesini beklediğimiz GES projemizde yılda 1 milyon lira gibi bir bütçeyi tasarruf etmiş olacağız” dedi. – KAHRAMANMARAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu