Ekonomi

FTX Yatırımcılarının 1 Milyar Dolardan Fazla Parası Kayıp!

Geçtiğimiz günlerde iflas eden kripto borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Freid’ın, müşterilerinin 10 milyar dolarını gizlice kendi ticari firması olan Alameda Research’e aktardığı tez edilmişti. Firmaya yakın kaynakların Reuters’a yaptığı açıklamaya nazaran aktarılan paranın da değerli bir kısmı şu anda kayıp. 

Firmaya yakın olan iki farklı ismin argümanlarında kayıp meblağ değişiklik gösterirken, bir kaynak 1-2 milyar dolar ortası paranın kaybolduğunu söylüyor. Öteki kaynak ise kayıp ölçünün 1.7 milyar dolar olduğunu belirtiyor. 

Paralar yalnızca öbür yere aktarılmamış

Normal kurallar altında, FTX’in kaynaklarını öbür bir kuruma aktarmasıyla borsanın içi boşaltılmış olsa, kaynakların aktarıldığı noktada para bulunabiliyor. Yeni gelişmeye nazaran aktarılmış olan parada da eksikler bulunuyor. Paranın nerede olduğu ise şu an için meçhul. 

Aradaki bu kayıp para, Bankman-Fried’ın öteki kıdemli yöneticilerle elindeki finansal kayıtları paylaşmasının akabinde ortaya çıktı. Durumu açıklayan iki kişi daha evvel FTX idare konseyinde olduklarını ve paylaşılan bu bilgilerin yeni bilgiler olduğunu da tabir ediyor.

Bankman-Fried ise 10 milyar dolarlık para transferinin yanlış biçimde aktarıldığını argüman ederken, transferin kapalı olarak gerçekleşmediğini fakat kullandıkları tabirlerin yanlış anlaşılabildiğini söyledi. Kayıp meblağ ile ilgili soruya ise “???” yanıtını verdi. FTX ve Alameda tarafından da gelen bir açıklama yok.

Binance açıklaması FTX’i vurmuştu

Daha evvel Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından yapılan bir açıklamada, dev borsanın 580 milyon dolarlık FTX dijital tokenlerini “yeni gelişmeler ışığında” satabileceği belirtilmişti. Bu açıklama sonrasında borsanın kullanıcılarının paralarını çekmeye çalışması, borsayı sıkıntı durumda bırakmıştı. Pek çok FTX yöneticisinin de bilmediği formda kaynaklar Alameda’ya aktarıldığı için borsa ayakta kalamamış ve en sonunda da battığını açıklamıştı.

Araştırmacılar, FTX’in hukuk ve finans departmanlarının bir açık oluşturduğunu, bu açık sayesinde iç ve dış denetçilere yakalanmadan iki firma ortasında para aktarılabildiğini argüman etmiş, Bankman-Fried ise bu savlara karşı çıkmıştı. Şu anda yasal kurumlar, firmanın hem kripto aktivitelerini hem de müşterilerin yatırdığı meblağları nasıl kullandığını incelemeye başlamış durumda. Firmanın başına ise John J. Ray III getirildi. Ray, tarihin en büyük iflaslarından biri olan Enron Corp iflasından sonra da firmanın varlıklarının tasviyesi ile görevlendirilmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu