Haber

Eski İskoçya Bölge Başbakanı Nicola Sturgeon, finansman soruşturması kapsamında gözaltına alındı

2014’ten bu yılın Şubat ayına kadar İskoçya’nın Bölgesel Başbakanı olan Nicola Sturgeon, İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) finansmanına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

İskoçya polisi, SNP finansmanına yönelik soruşturma kapsamında 52 yaşındaki bir kadının Sturgeon’un adını vermeden gözaltına alındığını duyurdu.

Sturgeon’un sözcüsü, ulusal basına eski Başbakanın polis tarafından sorgulanmakta olduğunu doğruladı.

Branchform Operasyonu adı verilen soruşturma kapsamında Sturgeon’un gözaltına alındığına dikkat çeken sözcü, “Nicola, gerekirse soruşturmaya yardımcı olacağını sürekli olarak söyledi” dedi. söz konusu.

İskoç polisi, soruşturmanın devam ettiğini ve hazırlanacak raporun Adalet Bakanlığı’nın ilgili kurumlarına gönderileceğini bildirdi.

Sturgeon’un eşi de gözaltına alındı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından ikinci bir bağımsızlık referandumu yapmak isteyen SNP, referandum çalışmalarında kullanılmak üzere 666 bin 954 bin sterlin (yaklaşık 19,5 milyon TL) bağış toplamıştı.

Sturgeon’un eşi Peter Murrell de 2021’de başlatılan soruşturma kapsamında partiyi bu miktarı farklı ihtiyaçlar için kullanmakla suçlayarak Nisan ayında gözaltına alınmıştı.

24 yıl partinin icra direktörü olan Murrell, 12 saat sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı, ancak soruşturmalar Sturgeon’un konutlarında ve SNP’nin genel merkezinde günlerce devam etti.

Partinin Mali İşler Başkanı Colin Beattie de gözaltına alındı ​​ve serbest bırakıldıktan sonra görevinden ayrılma kararını açıkladı.

666.000 £’dan 97.000 £’a kaldı

Soruşturma kapsamında parti hesaplarını inceleyen polis, bağış tedbirinden yaklaşık 97 bin lira (yaklaşık 3 milyon lira) kaldığını, partinin bankalardaki tüm malvarlığının ise 272 bin lira (yaklaşık 8 milyon lira) olduğunu belirledi. .

Tutuklamaların ardından, Sturgeon’un istifasından yaklaşık 20 gün sonra, partinin yeni lideri ve yeni İskoçya Bölge Başbakanı Hamza Yusuf, “SNP için zor bir gün. SNP, soruşturmada işbirliği yapmaya devam edecek” dedi. açıklama yapmıştı.

Soruşturma başında açıklama yapan Sturgeon, soruşturma nedeniyle acelesi olmadığını belirterek, her kuruşunun bağımsızlık kampanyalarında kullanılmak üzere toplandığını söyledi.

haberkaracabey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu