Ekonomi

Dışişleri Bakanlığı’nda devir teslim töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Kabineyi açıklamasının ardından Dışişleri Bakanlığı görevini Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Hakan Fidan devraldı.

Çavuşoğlu, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, “24 Ağustos 2014 tarihinde görevim süresince büyük bir onurla çalıştım. Diplomasi kimliğimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Bugün köklü yabancı devletimizin kuruluşunun 500. yılını kutluyoruz. Diplomasinin olduğu yerde bakanlık var.Bu temel geleneğe yaslanmanın inancıyla çalıştım.Bu büyük bir sorumluluktu.Tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Şimdi bayrağı teslim etme sırası bizde. 8 yıldır taşıdığım Dışişleri Bakanlığı bayrağını maaşlı kardeşim Hakan Fidan’a devrediyorum. Hakan kardeşim uluslararası menfaatlerin pratiğine olduğu kadar teorisine de hakim bir meslektaşım. En zor coğrafyalarda, Hakan Fidan ile birlikte en hassas konularda ülkemizin bekasına sahip çıktık. Teröre karşı birlikte hareket ettik. Her zaman bakanlığımızın ve bakanımın emrinde ve takviye kuvvetlere hazır olacağım.

Kırdığımız, kırdığımız bir arkadaşımız varsa üzülmesinler. Meslektaşlarıma ve aileme teşekkür etmek istiyorum. Onların desteği olmasaydı, bu görevi asla yerine getiremezdik. Beraber yürümekten onur duyduğum Cumhurbaşkanımızla birlikte Türkiye’nin Asrını inşa etmek görevimizdir” dedi.

“Arkadaşlığımız aynı okul sıralarında başladı”

Hakan Fidan da, “MİT’te 13 yıllık ağır sorumluluk gerektiren görevimin ardından, bire bir sorumluluk gerektiren Dışişleri Bakanlığı’na atanmamın ardından Sayın Cumhurbaşkanımıza göstermiş olduğu güven ve takdir için teşekkür ediyorum. .ve aynı benim doktora yaptığım yıllar gibi başladı.Misyonlarımıza olan büyük bir uyum ve güvenle birlikte kritik görevler ifa ettik.Devlet adamı, siyasetçi ve dost olarak her zaman üstün meziyetler gösterdi.

Bugün, Cumhuriyetimizin 100. dışişleri bakanlığımızın kuruluşunun 500. yıl dönümünde sizlerle birlikte olmaktan büyük gurur duyuyorum.

Devletimizin ve milletimizin bütünlüğü, güvenliği ve refahı için her türlü çabayı göstereceğiz. Devletimize, milletimize ve ülkemize hayırlı olsun. Allah korusun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu