Haber

Çin, ASEAN ülkeleriyle ortak tatbikatlar yapacak

Çin, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ne (ASEAN) üye 5 ülke ile karasularında terörle mücadele ve deniz güvenliği konularında ortak tatbikatlar düzenleyeceğini duyurdu.

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, “Aman Youyi 2023” tatbikatı bu ayın ortasından sonuna kadar ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Canciang kenti açıklarında ve kıyı açıklarında gerçekleştirilecek. ülke.

Terörle mücadele ve deniz güvenliği alanlarındaki operasyonel kabiliyetin artırılmasını amaçlayan tatbikata, ASEAN üyeleri Malezya, Tayland, Vietnam, Kamboçya ve Laos’un yanı sıra Çin’in ordu ve donanma birimleri de katılacak.

Tatbikatın amacı, “katılımcı ülkelerin şehirlerde ve denizde terör ve korsanlıkla mücadele yeteneğini artırmak” ve “bölgesel barış ve istikrarı korumak için ülkeler arasındaki askeri güveni derinleştirmek”.

Aman Youyi tatbikatları ilk olarak Çin ve Malezya tarafından başlatıldı. 2014 yılında Kuala Lumpur’da masaüstü muharebe senaryolarının çalışıldığı ilk tatbikatın ardından Malezya, 2015 ve 2016 yıllarında saha tatbikatlarına ev sahipliği yaptı.

2016 tatbikatında gözlemci olarak yer alan Tayland, 2018 yılında tatbikata ev sahipliği yapmıştı.

Çin’in bu yıl 5. kez ev sahipliği yapacağı tatbikata ilk kez Vietnam, Kamboçya ve Laos katılacak.

haber-sarayonu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu