Teknoloji

Bu Gazete CS:GO’da Yayınlanıyor: Amaç Putin’in Ukrayna Savaşı Sansürünü Kırmak

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş devam ederken, Rusya’da yaşayan insanların bağımsız haber kaynaklarına neredeyse hiç erişimi yok. Finlandiya merkezli Helsingin Sanomat gazetesi ise çareyi kamuoyuna doğru bilgileri aktarmak ve Putin’in sansüründen kurtulmak için haberini CS:GO üzerinden yayınlayarak buldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ediyor. Sadece dünyadan değil, kendi ülkesinden de Putin aleyhine sesler yükseliyor.

Sansürden hiçbir zaman korkmayan Putin, savaş karşıtı açıklamalar yapan kişilerin ve haber kuruluşlarının da peşinde. Örnek vermek gerekirse başarılı bir şekilde oyuna uyarlanan Metro serisinin yazarı Dmitri Gluhovski, adının Rusya’nın arananlar listesine savaş rakibi olarak eklendiğini açıklamıştı.

Sıkı kontrollerden geçmesine rağmen sansürlenmeyen bazı şeyler var, örneğin oyunlar.

Video oyunlarını irdeleyen, bazı video oyunlarının sansürden sonra satışa sunulmasına izin veren, bazılarına ise bu şansı bile vermeyen CS:GO’yu Rusya’da oyuncuların çok sevdiğini hepimiz biliyoruz.

Putin’in savaş haberlerini sansürlemesinden kurtulmak ve halkı gerçekle buluşturmak isteyen bir gazete, çareyi CS:GO’da yayınlayarak buldu.

Finlandiya merkezli Helsingin Sanomat gazetesinin vizyoner genel yayın yönetmeni Antero Mukka, “Rusların, Putin’in Ukrayna’yı işgali hakkında bağımsız bilgi edinme şansı çok az. Ancak oyun dünyası ve oyuncular hala kontrolsüz bırakılıyor. Bu yüzden biz dünyanın en popüler savaş oyununun içine bir gazete saklamaya karar verdi.’ açıklamalar yapar.

CS:GO atölyesinden ücretsiz olarak temin edilebilen de_voyna haritası, gazetenin yayın kanalıdır.

Yıkık bir Doğu Avrupa kentini andıran de_voyna haritasında oluşturulan sığınakta savaşa dair haber, görsel ve görsellere yer veriliyor. Ancak bazı görsellerin herkese uygun olmadığını belirtmek gerekiyor.

Oyun dünyasının Rusya’ya uyguladığı ambargo devam ediyor.

CD Projekt Red, Epic Games ve EA gibi oyun devleri ürünlerini Rusya’da satıştan kaldırdı. Ayrıca birçok şirket savaş döneminde Ukrayna’ya destek kampanyaları düzenleyerek takviye gücünü gösterdi.

luleburgaz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu