Ekonomi

BRICS’in yeni parası ortaya çıktı

İran haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Rusya’nın Güney Afrika Büyükelçisi İlya Rogachev, BAE’nin diplomatik misyon şefi Mahash Saeed Alhameli’ye BRICS ortak para biriminden oluşan 100 birimlik sembolik bir banknotu sundu.

İLK SEMBOLİK BRICS BANKNOTU TEŞHİR EDİLDİ!

Rogachev, ülkenin BRICS’e katılımını kutlamak amacıyla BAE’nin Pretoria büyükelçiliğinde düzenlenen resepsiyonda hatıra banknotunu sundu. Ajansa göre diplomat, banknotun Rusya’da yapıldığını söyledi.

Ajans banknotun fotoğraflarını yayınladı. Orta kısımda, kümenin beş üyesinin (Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika) bir halka halinde yerleştirilmiş ulusal bayrakları gösteriliyor. Her bayrağa ülkenin resmi dillerinden birinde yazılmış adı eşlik eder. İlgili bayrak üzerinde her ülkeye ait bir mimari sembolün veya kültürel alanın görseli bulunmaktadır. Rusya’nın sembolü Moskova Kremlin’in panoramasından oluşuyor.

Banknotun arka yüzünde Cezayir, Arjantin, Bahreyn, Beyaz Rusya, Venezuela, Mısır, Zimbabve, Endonezya, İran, Kazakistan, Meksika ve Nijerya’nın devlet bayraklarının yanı sıra radikal tarafından ele geçirilmeden önce kullanılan Afganistan bayrağı da yer alıyor. Taliban hareketi (Rusya’da yasaklandı). ve 1972’de değiştirilen eski Bangladeş bayrağı. Ön ve arka yüzün her köşesinde BRICS Yeni Kalkınma Bankası’nın adı yer alıyor.

15. BRICS Zirvesi Güney Afrika başkanlığında 22-24 Ağustos tarihlerinde Johannesburg’da düzenlendi. Zirveye katılanlar, Arjantin, Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE’nin 1 Ocak 2024’ten itibaren kümeye katılması konusunda anlaştılar.

haberlalapasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu