Haber

BM’den Rusya açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Başkan Yardımcısı Carl Skau, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında dünyada yaşanan gıda krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın başarısız olmasının “üzücü” olduğunu belirten Skau, Rusya’nın kendilerine tahıl yardımı sunmak için gelişigüzel bir yaklaşım benimsemediğini söyledi.

Skau, Ukrayna tahılının bu kadar değerli bir kaynak olmasının nedenlerinden birinin, faaliyet gösterdiği bölgelerin çoğuna yakın olması olduğuna işaret ederek, “Operasyonlarımız üzerindeki etkisi potansiyel olarak daha maliyetli ve kesinlikle daha uzun süreli olabilecek başka yerlere bakmamız gerekecek. rotalar.” söz konusu.

“345 milyon insan akut gıda güvensizliği yaşıyor”

WFP’nin geçen yıl tahılının yüzde 50’sini ve 2023’te buğdayın yüzde 80’ini Ukrayna’dan aldığı bilgisini paylaşan Skau, dünyada 345 milyon insanın akut gıda güvensizliği içinde yaşamaya devam ettiğini bildirdi.

Rusya’nın 17 Temmuz’da anlaşmadan çekilmesinden bu yana dünyada tahıl fiyatlarının yüzde 9 arttığına işaret eden Skau, “Dünyanın büyük gıda kaynaklarına engelsiz erişime ihtiyacı var. Açlar müzakere veya diplomatik yol bekleyemez.” konuştu

Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Petersburg’da düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesi’nin açılışında, Rusya’nın tarımsal ihracatına yönelik yaptırımlar nedeniyle Batılı ülkeleri ikiyüzlülükle suçlayarak, “Önümüzdeki 3-4 ayda Burkina Faso, Zimbabwe’ye 25-50 ziyaret, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre’ye bin ton tahılı bedelsiz sevk etmeye hazır olacağız.” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Putin’in 6 Afrika ülkesine ücretsiz tahıl yardımı yapacağını açıklamasına atıfta bulunarak, “Her yerde herkesi etkileyen bu dramatik etkiyi bazı ülkelere yapılacak bir avuç bağışla düzeltmek mümkün değil.” sözünü kullandı.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peshkov, süresi dolan anlaşmayla ilgili olarak 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. İlgili koşullar yerine gelir gelmez Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu