Ekonomi

BIST 30 endeksine dayalı VİOP sözleşmesi yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme yüzde 0,3 artışla güne 5.442,50 puandan başladı.

Açılış seansında, Haziran vadeli işlem sözleşmesi bir önceki seans kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 5.442,50’den işlem gördü.

Dün satış rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,9 altında 5.428,75 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansındaki kayıplarını kısmen telafi ederek 5.450,00 puana yükseldi.

Analistler, bugün açıklanacak ABD enflasyon verileri öncesi küresel borsaların olumsuz bir seyir izlediğini belirterek, devam eden borç krizine ilişkin haber akışının yatırımcıların odağında kalmaya devam ettiğini söyledi.

ABD’de bugün açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Haziran toplantısında alacağı kararlara ilişkin beklentileri etkileyebileceğini belirten analistler, 25 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığının olduğunu belirttiler. para piyasalarında faiz oranlarındaki artış güçlenmeye devam ediyor. Buna göre, Fed’in önümüzdeki ay 25 baz puan faiz artırabileceği öngörüsü yüzde 25’e yükseldi.

Bu gelişmede Fed üyelerinin sözlü yönlendirmeleri ve beklentileri aşan makroekonomik veriler etkili olurken, New York Fed Lideri John Williams dün yaptığı açıklamada enflasyonun bu yıl yüzde 3,25 civarına gerileyerek bankanın uzun vadeli hedefi olan yüzde 2’ye geri dönmesini beklediğini söyledi. önümüzdeki 2 yılda yüzde .

Bugün yurt içinde sanayi üretimi ve işsizlik oranı ile yurt dışında ABD enflasyonunun takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak endeks sözleşmesinde 5.500 ve 5.550 seviyelerinin direnç, 5.400 ve 5.350 puanların ise ana pozisyonda olduğuna dikkat çekti. .

bayramicajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu