İş

Bandırma Ticaret Odası Başkanı TOBB Marmara Bölge Toplantısına katıldı

Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen “Marmara Bölge Toplantısı”na katıldı.

TOBB’un çalışmalarına ilişkin sunumların yapıldığı toplantıda; Sektörel ve bölgesel sorunlar ve talepler değerlendirildi.

Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz; “İlçemizin Balıkesir iline uzaklığı nedeniyle 10 ve daha fazla sigortalı çalışanı olan üyelerimiz kapasite raporlarını Balıkesir Sanayi Odası’ndan almakta, bu uygulama nedeniyle hizmet veremememizden dolayı hem aidat hem de hizmet bedelinde kayıplar yaşamaktayız. Endüstriyel süreçlerde üyelerimiz. Bandırma’da birçok imalat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. “Sanayici üyemizin çalışan sayısı 10 ve üzeri; Mevzuatta belirtilen 10 ve üzeri çalışan sayısının 100 ve üzeri olarak revize edilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Yılmaz, Bina Kontrol Havuz Sisteminde yaşanan sorunlara da değindi; Bina Kontrol Havuz Sistemi kapsamında; Yüklenici üyelerimizin şantiyelerini denetlemek üzere görevlendirilen yapı kontrol şirketi kura ile belirlenmektedir. Yapı denetimlerinin çoğunlukla Bandırma ve Edremit bölgesindeki şantiyelerde yapıldığı üyelerimiz tarafından belirtildi. Edremit Körfezi ile Bandırma arasında ulaşım zaman almakta olup, eşleşen yapı denetiminin Bandırma’daki şantiyenin işini birden fazla kabul etmemesi, işten kaçınarak fesih işlemini gerçekleştirmesi zaman ve para kaybına neden olmaktadır. Coğrafi olarak geniş bir alana sahip olan Balıkesir ili özelinde yapılacak bir bölge planlaması ile; Balıkesir’in Balıkesir Merkez, Bandırma ve çevresi ve Edremit Körfezi olmak üzere 3 kısma ayrılması ve her bir kısımda şantiye-yapı kontrol uyumunun yapılması talep edildiğini belirtti.

Konuşmasına devam eden Yılmaz, Gümrük Müdürlüğü’nün yetkilerinin artırılması ve gümrük alanlarına duyulan ihtiyaç konusunda yaşanan sorunları da dile getirerek; Bandırma Gümrük Müdürlüğü maalesef ürün kümeleri bazında iş kapasitesinin yarısıyla çalışıyor. Bölgemizde gümrük müdürlüklerine verilen hizmet yetkisinin belirli eşya kalemleri için genişletilmesi ve yetkinin tüm uzmanlık alanını kapsayacak şekilde artırılması; Lojistik üs haline gelecek Bandırma için değer taşıyor. “Bölgemizdeki tır ve tır trafiğinin düzenli hale getirilmesi, asayiş sorunlarının ve peyzaj kirliliğinin önlenmesi amacıyla Gümrük Bölgesine ihtiyacımız var” dedi. – BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu