Haber

Bakan Göktaş, Hindistan’daki G20 konferansında

ANKARA (İGFA) –Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Hindistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen G20 Kadının Güçlenmesi Bakanlar Konferansı’na katıldı.

“Nesil Dönüşümünün Zirvesi Olarak Kadınların Liderliğinde Kapsayıcı Kalkınma” konulu konferansın “İklim Direnci Eyleminde Fark Yaratan Kadınlar ve Kız Çocukları Eylemi” oturumunda konuşan Bakan Göktaş, G20’yi Türkiye ile bir platform olarak gördüğünü belirtti. Kadınları güçlendirme ve iklim hareketini büyük ölçüde ilerletme potansiyeli. o yaptı.

Türkiye’nin her zaman kadının güçlenmesinin güçlü bir savunucusu olduğunu vurgulayan Bakan Göktaş, “Kadınları güçlendirmenin sadece bir insan hakları meselesi değil, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınma ve iklim değişikliğine dayanıklılık için de bir katalizör olduğuna inanıyoruz.” söz konusu.

6 Şubat’ta meydana gelen iki yıkıcı depremin ardından kadınların afet müdahalesi ve afet risk yönetiminde, politika oluşturma ve uygulamanın her aşamasında kritik bir rol oynadığına işaret eden Göktaş, “Gördüğümüz uluslararası destek ve yardım için en içten şükranlarımızı sunuyoruz. dünyanın her yerinden alındı.” şeklinde konuştu.

Bakan Göktaş yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çevrenin korunmasına büyük önem verdiğini ve 2002 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde önemli mesafeler kat edildiğini ifade etti.

Bakan Göktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde yürütülen “Sıfır Atık” projesi sayesinde çevre savunmasında ve vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesinde yeni bir döneme girildiğine işaret ederek, bu konuda kadınların büyük rol oynadığını kaydetti. bu projenin başarısı. Bakan Göktaş da konuşmasında Sıfır Atık projesiyle Türkiye’de çevrenin korunması konusunda artan hassasiyete değinerek, Birleşmiş Milletler Sıfır Atık Danışma Kurulu Başkanlığı’nı Emine Erdoğan’ın yürütüyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ilgili projenin öncülüğünde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in önerisi üzerine kurulmuştur.

Savaşın, göçün ve yoksulluğun zorluklarıyla karşı karşıya kalan kadınların içinde bulunduğu talihsiz durumun özellikle anılması gerektiğini belirten Göktaş, “Dünyanın her yerinde kadınlar ve çocuklar yıllardır savaşın ve yoksulluğun sonuçlarına katlandı ve çektikleri acılar devam ediyor. Bugün. Herkes için sürdürülebilir refahı hedefliyorsak, iklim değişikliğinden kaynaklanan toplumsal zorlukları ve diğer kesişen adaletsizlikleri ele almamız artık her zamankinden daha değerli. Bu bağlamda, Türkiye olarak Üye Devletleri sağlam yapısal analizler uygulamak için cesur taahhütlerde bulunmaya davet ediyoruz. Bugün, yarın ve tüm dünya insanları için sürdürülebilir ve huzurlu bir çevre için çalışma zamanı. Birlikte, kadınların ve kız çocuklarının iklim değişikliğine katılımın merkezinde yer almasını, değişimi yönlendirmesini ve herkes için sürdürülebilir bir geleceği şekillendirmesini sağlayabiliriz.” dedi.

Bakan Göktaş, konferansta katılımcılara 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde konteyner kentlerde kurulan kadın kooperatiflerinde depremzedelerin yaptığı el işi hediyelik eşya takdim etti.
Konferans kapsamında Bakan Göktaş, Japonya Çocuk Politikaları ve Kadını Güçlendirme Bakanı Ogura Masanobu, Avrupa Birliği Eşitlik Komitesi Üyesi Helena Kıslı, G20 Ciro Lideri, Hindistan Kadın, Çocuk Gelişimi ve Azınlık Bakanı İşler Smriti Zubin Irani ve Endonezya Kadının Güçlenmesi ve Çocuk Savunma Bakanı I Gusti Ayu Bintang Darmawati ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu