Haber

AYM, HDP’li Güzel’in milletvekili kararının iptali talebini reddetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), eski HDP Milletvekili Semra Güzel’in milletvekilliğinin devamsızlık nedeniyle düşürülmesine ilişkin meclis kararının iptali talebini reddetti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan karara göre HDP Batman Mehmet Rüştü Tiryaki, Güzel’in 22 Aralık 2022’de devamsızlık nedeniyle meclisten çıkarılması kararının Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia ederek Yargıtay’a başvurdu.

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, TBMM’nin Güzel hakkındaki 1350 sayılı kararının Anayasa’nın 85. maddesine göre iptali talebini oybirliğiyle reddetti.

Kararın gerekçesinden

Anayasa Mahkemesi kararında, TBMM kararına yapılan itirazda devamsızlık için geçerli bir mazeret bulunup bulunmadığının ve kararın alınmasında siyasi saik bulunup bulunmadığının incelenmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Kararda, Anayasa’nın 96’ncı maddesinde TBMM’nin çalışmalarını aksatmamak amacıyla toplantı nisabına ilişkin düzenlemeye yer verildiği belirtilirken, söz konusu maddenin 5 toplantıya katılmayanların da üye olabilmesine imkan verdiği belirtildi. bir ay içinde mazeretsiz toplantı günleri.

Tiryaki’nin iptal başvurusunda Güzel’in “can güvenliği tehlikede” olduğu için sokağa çıkmadığına ilişkin açıklamalar yer alırken, “Semra Güzel’in can güvenliğinin tehdit altında olduğu ve ortada somut, gerçek ve hayati tehlikenin yakın olduğu, dolayısıyla sığınma evi tahsis edilmesi gerektiği, başvurucunun talebiyle resmi makamlara başvuruda bulunulduğuna veya re’sen savunma kararı alındığına dair herhangi bir belgenin sunulmadığı görülmektedir. . belirlemesi yapıldı.

Milletvekillerinin anayasal sınırlar içinde kendi siyasi görüşlerinin temsilcisi oldukları kaydedilen kararda, milletvekillerinin temel görev alanlarının meclis faaliyetleri olduğu, bu görevlerin üstün kamu yararını ve değerini içerdiği belirtildi. yöneticinin.

Kararda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde toplantı yeter sayısı olduğunun anlaşılması halinde yoklama yapılmadığı ve o oturuma katılmayan milletvekillerinin oturuma katılmış sayılacağı belirtilir. vurgulandı.

Yargıtay’ın kararında şunlar yer aldı:

“Devamsızlığın tespitinden milletvekilliğinin düşürülmesi kararının alınmasına kadar geçen süreçte yürütülen süreçler, kurul ve genel kurul toplantıları, milletvekilinin yokluğuna mazeret olarak ileri sürülen ilişkiler, sunulan deliller ve karar alma usul ve esasları incelendiğinde, milletvekilinin görevden alınmasının Anayasa’da ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nde yer aldığı belirtilmektedir.” “Açıklanan nedenlerle milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin meclis kararının iptali isteminin reddedilmesi gerekir.”

Teröristlerin fotoğrafları ortaya çıktı

Adıyaman’da 2017’de terör örgütü PKK’ya yönelik hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen terörist Volkan Bora’nın cep telefonunda Semra Güzel’in fotoğrafları bulundu.

Bunun üzerine Güzel hakkında soruşturma başlatıldı ve ardından dokunulmazlığı kaldırıldı. 22 Aralık 2022’de milletvekilliği düşürülen Güzel’in “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

kartepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu