Ekonomi

Arçelik, Whirlpool’un Avrupa operasyonlarını satın aldı

Arçelik, dünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden Whirlpool’un Avrupa operasyonlarının tamamına yakınını hakim ortağı olduğu bir şirket aracılığıyla ABD’den devralmak için mutabakat zaptı imzaladı.

Şirket ayrıca Whirlpool’un Orta Doğu ve Afrika operasyonlarını satın almayı kabul etti. Bu satın alımın bedeli daha sonra belirlenecek ve anlaşma altı hafta sonra imzalanacak.

Arçelik’ten MKK’ya yapılan açıklamaya göre, Whirlpool’un Avrupa operasyonlarının hisseleri Beko Europe adlı yeni kurulan şirkete devredilecek. Ayrıca Arçelik’in Avrupa’da çeşitli şirketler altında yürüttüğü tüm faaliyetler bu şirket bünyesinde yer alacaktır. Beko Avrupa’nın yüzde 75’ine Arçelik, yüzde 25’ine Whirlpool sahip olacak.

Transfer sürecinin yılın ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Arçelik ayrıca Whirlpool’un Orta Doğu ve Afrika operasyonlarını (MENA) 20 milyon Euro’ya satın almak için prensip anlaşmasına vardı. Yayınlanan bültende nihai anlaşmanın altı hafta sonra imzalanacağı belirtildi.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, bültende yaptığı açıklamada, “Sektörünün önde gelen küresel oyuncularından Arçelik, Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerini de içine alacak bu yeni ortaklıkla hedeflerini çok daha ileriye taşıyor. Bu yeni gelişme Koç’un rekabet gücünü artıracak.” Grubu ve Arçelik olarak ülkemiz ve paydaşlarımız için büyük değer yaratacağına inanıyoruz” dedi.

Şirketlerin açıklamalarına göre, Arçelik ve Whirlpool’un Avrupa varlıklarından oluşacak Beko Europe, geçen yıl 6 milyar euroluk satış gerçekleştirdi. Şirket, Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’deki dokuz lokasyondaki 14 üretim tesisi ile Arçelik’in Romanya’daki iki üretim tesisinden oluşacak.

Whirlpool’un Avrupa satışları 2021’de 3,4 milyar euro olurken, Arçelik’in Avrupa satışları 2,6 milyar euro oldu.

Whirlpool’un küçük ev aletleri, Kitchenaid işletmesi, Maytag markası, InSinkErtor ve mal operasyonları devir sözleşmesinin dışında tutulacak ve bu varlıklar Whirlpool’da kalacaktır.

Açıklama öncesi yüzde 1’e yakın ekside seyreden Arçelik hissesi yüzde 9,4 primle 114,4 liraya, ardından yüzde 3,4 primle 108,1 liraya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu