Haber

Almanya ve Singapur ikili ilişkilerdeki iş birliği alanlarını artıracak

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, iklim, eğitim, ekonomi ve savunma üzere alanlarda iki ülke ortasındaki iş birliğini derinleştirme konusunda anlaştı.

The Strait Times’in haberine göre, Almanya Başbakanı Scholz, Singapur’a gerçekleştirdiği günübirlik ziyarette mevkidaşı Lee ile bir ortaya geldi.

Görüşmenin akabinde ortak bildiri yayınlayan iki başkan, Singapur ve Almanya’nın iklim değişikliği, büyük güç rekabeti ve tedarik zinciri kesintileri üzere global problemler karşısında iştiraklerini güçlendireceğini belirtti.

Liderlerin iklim, eğitim, iktisat ve savunma alanları dahil olmak üzere iki ülke ortasındaki iş birliğini derinleştirme konusunda anlaştığı belirtilen bildiride, “Almanya ve Singapur, sürdürülebilirlik, yenilikçilik ve dayanıklılığa dayalı bir gelecek kurgulamak adına kararlılık ve hırsla ortaklığını daha da güçlendirecek.” sözü yer aldı.

Görüşmelerinin akabinde düzenlediği ortak basın toplantısında Başbakan Lee, ekonomik kontakların Kovid-19 salgını boyunca güçlü kaldığını ve her iki ülkenin aşı konusunda yakın biçimde çalıştığını söyledi.

Lee, savunma alanındaki ilgilerin de sıcak ve gelişmekte olduğunu kaydederek, Singapur donanmasına ilişkin 2 denizaltının denize indirilmesi için aralık ayında Almanya’nın liman kenti Kiel’i ziyaret edeceğini kelamlarına ekledi.

Başbakan Scholz ise ülkesinin Singapur ile alakalarının yakın olduğunu ve daha da geliştirmek istediklerini söz etti.

İklim değişikliğinden Ukrayna’daki savaşa kadar pek çok krize dünyada tek başına mücadele edebilecek gücün olmadığını hatırlatan Scholz, “Dünya çok kutuplu bir hal alıyor. Hepimizin ortaklara ihtiyacı var, hepimiz çok taraflı iş birliğine inanıyoruz ve istikrarlı birçok taraflı uluslararası düzene ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Almanya, 2021 itibarıyla iki ülke arasındaki toplam 23,4 milyar dolarlık ticaretle Singapur’un Avrupa Birliği’ndeki (AB) en büyük ticari ortağı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu