Haber

Ak Partili Kırkpınar, TBMM’de İzmir’in Sorunlarını Anlattı

AK Parti İzmir milletvekili Kırkpınar, AK parti olarak İzmir’e birçok yatırım ve hizmet yaptıklarını belirterek, CHP’nin 25 yıldır İzmir’e hiçbir hizmet yapmadığını vurguladı.

AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Kurulu Üyesi Yaşar Kırkpınar, TBMM’de devam eden bütçe görüşmeleri kapsamında Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, başta İzmir büyükşehir Belediyesi olmak üzere CHP’li belediyelerin İzmir’e hiçbir hizmet yapmadıklarını belirtti.

Kırkpınar, “AK Parti hükûmetleri olarak, ecdadın emaneti olan kentlerimizi içinde yaşayan kuşakları ihmal etmeden ihya etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da liderliğinde, medeniyetimizi yaşatan, etrafa saygılı kentler amacımıza kararlılıkla yürüyoruz. Dünyada hiçbir ülkeye nasip olmamış tarihi ve doğal kadim kentlerimize, medeniyet kıymetlerimize sahip çıkıyor ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza tekrar ihya ve inşa etmek üzere inşallah teslim edeceğiz” dedi.

“KULDAN UTANMIYORSANIZ ALLAH’TAN KORKUN”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının İzmir’e çok hoş hizmetler yaptığına dikkat çeken Kırkpınar, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın yapmış olduğu faaliyetlerin sadece algıdan ibaret olduğunu ifade ediyorlar. Tabii, ben bunlara yani “Kuldan utanmıyorsanız Allah’tan korkun.” diyerek bir iki şey tabir etmek istiyorum. İzmir’de tarihin en büyük dönüşümünü yaşıyoruz, şayet göremiyorsanız İzmir’e davet ediyorum bu arkadaşları. Evvelden afetler olduğunda “Nerede bu devlet!” diye çağrılışta bulunulurdu lakin devlet, felaket yerlerine de aylarca ulaşamazdı. Artık, devlet tüm kurum ve kuruluşlarıyla anında olay yerine vaziyet ediyor ve yaraları sarıyor. İşte, bizim devleti milletin ayağına getirerek devleti nereden nereye getirdiğimizin bir göstergesi. Doğal, biz vatandaşımızın ayağına gitmekten, vatandaşımıza hizmet etmekten hiçbir vakit için gocunmadık, bundan sonra da gocunmayacağız” tabirlerini kullandı.

HÜKÜMET YATIRIMLARI

İzmir’de yapılan yatırımlarla ilgili de bilgi veren Kırkpınar şunları söyledi;

“İzmir’de yapılan işlerle ilgili birkaç hususu da tekrar burada söz etmek istiyorum. Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı tarafından 2003 – 2022 yılları ortasında İzmir ili ve ilçelerine -güncellenmiş rakamlarla- 18.3 milyar TL’lik bir yatırım yapılmıştır. Bu kapsamda, 23.662 adet toplumsal konut,442 dükkân, 34 adet köy meskeni, 1 adet stadyum, 7 hastane, öğrenci yurdu, 58 okul, 2 hükûmet konağı, 34 ticari ünite ve öteki toplumsal donatılarla üretilmiş ve İzmir’imiz için üretmeye de devam ediyoruz. 13.489 adet konut vatandaşlarımızı bugüne kadar teslim edilmiştir. Tekrar, 30 Ek im 2020 tarihinde meydana gelen İzmir zelzelesi sonrasında -rezerv alan dâhil olmak üzere5.061 konut planlanmış, 1.404 konut ve 289 dükkân bitirilerek hak sahiplerine teslim edilmiştir. 3.657 konut da yılsonuna kadar vatandaşlarımıza teslim edilecektir. Yeniden, kentsel dönüşüm kapsamında Bayındır ilçemizin Yenice

Mahallesinde 161 konutun inşası da süratli bir formda devam ediyor. İzmir’imize 250 bin toplumsal konut kapsamında 12.400 konut, 1 milyon konut yeri ve 10 bin iş yeri kapsamında da 25 bin arsa, 700 iş yeri inşa edilecektir.”

BÜYÜKŞEHİR İZMİR’E HİÇBİR HİZMET YAPMADI

Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere CHP’li belediyelerin izmir7e hizmet etmediklerini kaydeden Kırkpınar, “Tabii, büyükşehirlerimiz sadece hükûmetten ibaret değil, orada yerel yönetimlerde var. Özellikle, İzmir bu konuda her açıdan çok şanssız bir vilayetimiz yani yerel yönetimler maalesef bu güzel İzmir’imizi çöküntü bir vilayet hâline getirdiler. İzmir’de bugüne kadar, taş üstüne taş konmadı. İzmir’de korkunç bir trafik var yani bugün hiç kimse “İzmir’de trafik yok.” diyemez. Tekrar, İzmir’in altyapısı âdeta içler acısı yani velhasıl yok. İzmir’de altyapı, en küçük bir yağmurda her tarafı su basıyor, seller alıyor, caddelerden, iş yerlerinden lağımlar akıyor. Arkadaşlar, hoş İzmir’imiz maalesef kokuyor, aslında, İzmir’imizin gül kokması gerekiyor lakin İzmir’imiz öbür bir şey kokuyor. İzmir’de diğer bir sorun, çöp sorunu var, 2022 yılına ulaştık hâlâ İzmir’de yırtıcı çöp depolanıyor. İnsanlarımız mahallelerde altyapısı olmayan konutlarda yaşıyorlar. İnsanlarımız hâlâ asbestli borulardan su içiyor. Nitekim bugün olmuş hâlâ tankerlerle İzmir’e su taşınıyor. İzmir’i yirmi beş yıldan beri yönetenler maalesef çöküntü bir hâline getirdiler. Kentsel dönüşümle ilgili İzmir’de mahallî belediyeler hiçbir şey yapmadı, yerinde dönüşümle ilgili hiçbir şey yapmadı. Tekrar, sarsıntıyla ilgili büyükşehir belediyesi bugüne kadar hiçbir şey yapmadı. Köprülerle ilgili, yeşil etrafla ilgili, ıslahla ilgili yapmadığı o kadar çok şey var ki maalesef bugün burada bunları açıklamak durumundayım. Biz, bu hizmetlerimizi, bu yapıtlarımızı, İzmir’de yapmış olduğumuz yapıtlarımızı ve hizmetlerimizi bütün engellemelere karşın yapıyoruz. Olağan, büyükşehir belediyesi dava açarak engelliyor. Mesela, Konak Tüneli için dava açmıştı, daha birçok hizmetimiz için dava açtılar. Kiraz’da hastane yapıyoruz, dava açıyorsunuz. Bergama’da millet bahçesi yapmak istiyoruz, önüne mahzur olup dava açıyorsunuz; münasebetiyle bunları çoğaltabiliriz. Bizim İzmir için yapmış olduğumuz onlarca proje; İzmir-İstanbul otoyolundan tut işte Kuzey yolu, Ödemiş yolu, Kiraz yolu, bunlar olmamış olsa, bu, devletin yapmış olduğu yatırımlar olmamış olsa bugün İzmir’de gerçekten ulaşımla ilgili çok büyük bir kaos olur. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesinin hizmet etmesini, altyapıyı düzeltmesini, güzel İzmir’imize layık bir belediyecilik yapmasını istek ediyoruz; öbür bir şey istemiyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu