Haber

ABD, Suriye’nin doğusunda SDG ile birlikte operasyon düzenledi.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’nin doğusunda düzenlenen üç ayrı operasyonda altı IŞİD militanının yakalandığını duyurdu. Havadan helikopterlerle gerçekleştirilen operasyonların 48 dönemlik bir süreçte gerçekleştirildiği belirtildi. Yakalananlar arasında IŞİD’in “Suriye Bölge Yetkilisi” olduğu değerlendirilen “El Zübeydi”nin de olduğu açıklandı. Söz konusu kişinin Suriye’de saldırı planladığı veya organize etmede inisiyatif aldığı belirtildi.

Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemevi, üç baskından ikisinin Deyrizor ve Haseke bölgelerinde düzenlendiğini ve bu operasyonlara ana gövdesi YPG olan Suriye Demokratik Güçleri’nin katıldığını duyurdu.

Açıklamada, yakalananlardan 4’ünün grupla bağlantılı Türkmen silah tüccarları olduğu belirtildi. Baskınlarda iki QSD savaşçısının yaralandığı bildirildi.

ABD Merkez Komutanı General Michael Erik Kurilla, “IŞİD’in bu unsurlarının yakalanması, terör örgütünün istikrarsızlaştırıcı baskınlar planlama ve uygulama becerisini baltalayacaktır” dedi.

Suriye’de IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede QSD’ye destek veren ABD askeri sayısının 900 olduğu iddia ediliyor. ABD güçlerinin QSD ile birlikte DAİŞ’e karşı yürüttüğü operasyonlar daha çok ülkenin kuzeydoğu kesiminde gerçekleşiyor.

QSD, son operasyonlarda yakalanan bir IŞİD savaşçısının Suriye’nin doğusundaki bazı hücrelere komuta ettiğini duyurdu.

AP, Reuters/EC, Birleşik Krallık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu