Haber

ABD, laboratuvarda üretilen tavuk etine onay verdi

ABD’de laboratuvarda üretilmiş bir etin insan tüketimine ilk kez izin verildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) hücre kültürlerinden üretilen tavuğun satışına onay verdi. Kurum, sürecin “çok dikkatli değerlendirildiğini” açıkladı.

Laboratuvar üretimi tavuk, Upside Foods tarafından çelik tanklar içinde canlı hayvandan alınan hücrelerle elde edildi. Firmanın yöneticisi Uma Valeti “Birçok şüpheci bakışın bulunduğu bir ortamda, bugün bir tarih yazarak, FDA’dan üretilmiş et onayı alan ilk şirket olmayı başardık” dedi.

Firmanın raflara eser getirebilmesi için aşması gereken birtakım mahzurlar daha bulunuyor. Etlerin üretileceği merkezin de resmi bir onay alması gerekiyor. Fakat Valeti, gelinen noktanın “besin tarihinde bir dönüm noktası olduğunu” söyledi.

Üretim etlerin gelecekte pazarda kıymetli bir oranı ele geçirmesi bekleniyor. Aralık 2020’de Singapur, tamamen laboratuvarda üretilmiş protein satışına onay veren ilk ülke olmuştu. Merkezi San Francisco’da olan Eat Just isimli girişimcilik şirketi, laboratuvarda ürettiği tavuk etini Singapur’da satışa çıkarabilmişti.

Yapılan iki araştırma, 2030 itibarıyla laboratuvarda et üretimi maliyetinin normal et üretimi ile yarışabilir hale geleceğini ortaya koymuştu.
Life Cycle tarafından yapılan araştırma, laboratuvarda üretilen etin 2040’ta global et piyasasının yüzde 35’ini oluşturmasını öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu